• CUMHURIYET ALTINI
  3.232,10
  % 0,91
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1582
  % 0,90
 • € EURO
  9,6408
  % 0,89
 • £ POUND
  10,6282
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  1,2149
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,1066
  % 0,64
 • BITCOIN
  107104,184
  % 2,01
 • BIST 100
  1.141,37
  % -0,27

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

Türkiye’de işsizlik oranı, 2020 Haziran ayında senelik bazda %13,72 olarak belirlendi. Araştırma sonuçlarını belirleyen değişkenlerden biri de mevsimsel etkilerden arındırılmış olmasıdır. Mevsimlik işçilerin, çalıştığı dönemlerin dışında işsiz kaldıkları da önemli bir gerçektir.

Disk tarafından yapılan araştırma sonuçlarında da en çok işsiz grubu, genç işsizlikte görülmüştür. Kadın istihdam sayısında da düşüş bulunmaktadır. Geniş kapsamlı işsizlik oranı, %21 olup, tarım dışı işsizlik oranı da %16,1 dolaylarındadır.

Unemployment

Kapanan İşyerlerinin İşsizlikle İlişkisi

Ekonomideki küçülmenin etkisi ile işyeri sayısındaki azalmaya paralel olarak, işsizlik te artmıştır. İsteğe bağlı işsizliğin ötesinde, zorunlu olarak işten çıkarılmalar nedeniyle de işsizlik oranı artmıştır. Dünya piyasalarındaki dengelere bağlı olarak, ülkemizde de bazı değişiklikler yaşanmıştır. Bazı siyasal olaylara bağlı olarak, kurda yapılan dış kaynaklı hareketlenmeler, yatırımcıyı etkilemiştir. Özellikle, orta ve küçük işletmeler, kısa dönemde bu değişimlerden olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle, kapanan firma sayısı çok fazladır. Birçok firma konkordato ilan etmiştir. Bu süreçte ayakta kalmak isteyen firmaların birçoğu da eleman sayısını azaltma yoluna gitmiştir. Hemen birçok ailede işsiz bir fert bulunmaktadır.

Genç İşsizliğin Önü Nasıl Açılır

Burada önemli hususlardan bir tanesi de genç işsiz oranının artış göstermesidir. Bunların birçoğu işinden memnun olmayıp, işsiz kalanlardan oluşmaktadır. Yaşam koşullarını düzeltmek adına işinden ayrılan ve iş arayan gençlerin sayısı da genç işsizlik rakamlarını arttırmaktadır. Açılan üniversite ve yüksekokulların, ülkenin ihtiyacı olan branşlarda ağırlık kazanması önem taşır. Bu konuda yönlendirme yapılması, istihdam sorununu çözecek konuların başında gelir. Dünyadaki gelişime paralel olarak, ülkemizde de farklı meslekler öne çıkmaktadır. Bu branşlarda eğitim verecek olan fakültelerin açılması, gençlerin uygun mesleğe yönelmesi açısından önem taşıyacaktır.

İşsizliğin Toplum Huzuru Açısından Önemi

İşsizliğin önünün kesilmesi, yapılması gereken en önemli konuların başındadır. Son dönemlerde, hükümetin bu konuda ücretsiz meslek edindirme kursları, kadın girişimcilik faaliyetleri gibi olumlu faaliyetleri bulunmaktadır.

İşi olan, belli bir alanda faaliyet gösteren kişiler, toplum adına faydalı olmanın haklı gururunu yaşayacaktır. Geçim sıkıntısı çekmeyen aileler, her zaman daha mutlu ve huzurlu olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.