• CUMHURIYET ALTINI
  10.879,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5707
  % 0,47
 • € EURO
  29,0040
  % 0,76
 • £ POUND
  33,4701
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  3,7761
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,2763
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  764187,332
  % 1,69
 • BIST 100
  %

Türkiye Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilenecek?

Türkiye Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilenecek?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomileri derinden sarsan koronavirüs salgını ülkemizde de ekonomiye zarar vermektedir. Türkiye ekonomisi koronavirüsten nasıl etkilenecek bunu önceden kestirek güç olmakla birlikte bir takım tahminler ile virüs salgınının ekonomimiz üzerine etkilerini ortaya koyabiliriz. Ülkemiz ekonomisi zor bir süreçten geçmekte iken virüs salgınının da ortaya çıkmasıyla daha zor duruma doğru gitmeye başlamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başlattığı biz bize yeteriz yardım kampanyası zor günlerimizde berberliğimizi ortaya koymak amacıyla başlatılmıştır.

Türkiye ekonomisi koronavirüsten nasıl etkilenecek

Türkiye ekonomisi koronavirüsten nasıl etkilenecek

Koronavirüs Salgınının Dünya Ekonomisine Etkileri

Koronavirüs salgını nerdeyse dünyanın tamamını etkisi altına almış durumdadır. Bu salgın dünya borsalarından petrol fiyatlarına, faiz oranlarına, altın, gümüş fiyatlarına kadar tüm piyasaları altüst etti. Dünya ekonomilerinde çok sert bir şekilde frene basıldı. Üretim, turizm, dış ticaret ve taşımacılık durma noktasına geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün, geçen hafta Coronavirus’ü küresel salgın (pandemic) ilan etmesi ile birlikte tüm dünyada ülkeler kendi ülkelerini ve kendi vatandaşlarını korumak için çeşitli önlemler almaya başladılar. Dünya Sağlık Örgütü, virüs muhtemelen dünyadaki tüm ülkelere yayılacağını, etkilenen ülke sayısı daha da artacağını söylemektedir.

Koronavirüsten Dolayı Fiyatı Artan Ürünler

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünyadaki liderler sıklıkla evde kalın çağrısı yapıyorlar. Ülkemizde de etkin olan koronavirüs salgınından hem toplum hem de ekonomimiz olumsuz etkilenmektedir. İnsanların dışarı çıkamamaları neticesinde koranavirüsten dolayı fiyatı artan ürünler olmuştur. Koronavirüsten dolayı fiyat artışı olan ürünlerin başında  gıda ürünleri yer almaktadır. Koronavirüs en çok hangi ürünlerin fiyatını artırdı? Ülkemizde meydana gelen koronavirüs salgınından sonra marketlerde yapılan araştırmalar neticesinde fiyatı en çok

İlgili İçerik

Salgının Türkiye Ekonomisine Etkileri Nelerdir?

 • Türkiye’nin CDS oranı (risk primi) 500 seviyesine geldi . Bunun anlamı borçlanma maliyetlerimiz artacağı.
 • Petrol ve emtia fiyatları geriledi. Bunları yan yana koyduğumuzda dış finansman ihtiyacında ve ithalat ağırlıklı ekonomiye sahip Türkiye için önemli bir avantaj olarak yansıyacak. Petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık düşüşün kalıcı olması halinde, bunun enflasyona minimum 0.5-1.0 puan düşürücü etki olacak.
 • Faiz oranlarını aşağıya çekerek ekonomide toparlanma çabasındaki Türkiye, küresel ekonomideki yavaşlamadan haliyle olumsuz etkilenecek. Merkez Bankası politika faizini acil toplantıda yüzde 10,75’den yüzde 9,75’ indirdi.
 • İşsizlik. Tüm dünyada ve Türkiye’de resesyon, reel ekonomide iflaslar, işten çıkarmalar beklenecektir.
 • Kur konusunda TL’deki değer kaybı, elbette kur geçişkenliği kaynaklı baskı yaratacak fakat talebin de baskılanacağını hesaba katmamız gerekecek. Kurda yüzde 10’luk değer kaybı normal şartlarda en az 1 puan civarı enflasyonu yükseltici etki yaparken petroldeki fiyat düşüşü ile birbirini netlemesi muhtemel olacak. Aynı zamanda tüketim de daralma, turizm-lokanta otel eğlence-havacılık, yani hizmet kalemlerinde enflasyonu baskılayıcı etkisi olacağını unutmamak gerekecek.
 • Cari denge’de son revizyonların ardından 2019 yılında 1.6 milyar dolar olan cari açığımız 2020 yılı için  8 milyar dolar seviyesine yükseltilmişti.  Petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık düşüş kalıcı olursa, bunun cari açığa faydası 10 milyar dolar gibi olacak. Mal dış ticaret dengesine bakarsak, ihracatımız Avrupa’daki resesyondan oldukça olumsuz etkilenecek, küresel resesyon kaynaklı ithalatımız da ihracatımızda mutlaka düşecek. 2009 global krizinde ihracatımız yaklaşık yıllık %23, ithalatımız ise %30 düşmüştü. Dış ticaret açığı da neredeyse yarı yarıya düşmüştü. Burada en büyük sorun turizmde yaşanacak. Bu yıl beklentiler çok olumlu idi, bu salgın turizmi böylece cari dengeyi de olumsuz etkileyecek.

 

Temel İhtiyaç Desteği Başvuru Şartları Neler?

Covid-19 virüs salgının ardından Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından açıklanan önlem ve destek paketlerinin içerinde bulunan Temel İhtiyaç Desteği başvurusu nasıl yapılır? Temel İhtiyaç Desteği başvuru şartları neler? gibi soruları ve bu destekten faydalanmak isteyen vatandaşların verilecek destek ile ilgili bilgilendirmeyi yazımızda yapacağız. İşte verilecek ihtiyaç destek kredisi ile ilgili ayrıntılar.

İlgili İçerik

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort