• CUMHURIYET ALTINI
  3.231,60
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1641
  % 0,98
 • € EURO
  9,6462
  % 0,96
 • £ POUND
  10,6350
  % 0,91
 • ¥ YUAN
  1,2159
  % 0,93
 • РУБ RUBLE
  0,1066
  % 0,64
 • BITCOIN
  107068,442
  % 1,91
 • BIST 100
  1.144,41
  % 0,00

Toki’den Ev Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki’den Ev Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki’den Ev Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Gün geçtikçe artan nüfus sayısı nedeniyle emlak sektöründe de aynı oranda bir artış söz konusudur. Artan konut talepleri beraberinde yeni çözümler ortaya koymaya teşvik etmektedir. Konut sektörü her ne kadar artış gösterse de maddi olanaklar konut sahibi olmayı zorlaştırmaktadır. Bu doğrultuda ortaya çıkan çözüm yollarından biri toki konutları olarak karşımıza çıkmaktadır. Dar ve orta gelir düzeyine sahip insanların ev sahibi olmalarını kolaylaştırmaya yönelik devlet tarafından başlatılımıi bir projedir. Toki kurumu, cazip fiyatlı konut avantajları sayesinde ev sahibi olmak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Toki konutlarına sahip olmak için bir kura düzenlenmektedir. Bu kura neticesinde kurada hak kazanan kişilerin seçtikleri evin satış bedelinin belirli bir miktarının, yüzde 20,30 ya da 40’ını ilgili banka aracılığıyla yatırıp gayrimenkul satış sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Borcun geri kalan kısmı ise ödenen yüzdelik dilim oranında 96 ay, 108 ay ya da 120 ay vade ile aylık taksitler halinde ödenmektedir. Ödemelerin aylık taksitler halinde yapılması ev sahibi olmak isteyenleri de toki konutlarına başvurmaya teşvik etmektedir.

Toki'den Ev Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nelerdir2

Toki’den Ev Nasıl Alınır

Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki konutları her ne kadar cazip fiyatlarla ev sahibi olmak isteyenlere olanak sağlasa da belirli başvuru şartlarına sahiptir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir. T.C vatandaşı olmak, toki aracılığıyla ev sahibi olmak isteyenlerden istenen şartların başında gelmektedir. Konut için başvurulan il ya da ilçede en az 1 yıl ikamet ediyor olmak ve bu il ya da ilçeye ait bir nüfus kaydının olması gerekmektedir. Birinci dereceden yakınların ev sahibi olması da başvurunun olumsuz sonuçlanacağının kanıtıdır. Toki üzerinden kredi kullanmış olmak ya da ev sahibi olmak da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Başvuru şartlarının sonuncusu ise gelir düzeyi ile ilgilidir. Gelir düzeyinin en az 2600 TL olması gerekmektedir.

Toki'den Ev Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nelerdir

Toki’den Ev Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nelerdir

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Toki konutları için başvuru şartlarını yerine getiren kişilerden istenen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bunlar; kimlik fotokopisi, engellilik durumu varsa heyet raporu, şehit yakınlarından istenen hak sahibi olduğuna dair belge, emekli ise emeklilik kimlik belgesi olarak ev sahibi olmak isteyenlerden talep edilmektedir.

Findex kredi notunuzu nasıl öğrenirsiniz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.