• CUMHURIYET ALTINI
  5.002,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8052
  % 0,04
 • € EURO
  15,6225
  % 0,03
 • £ POUND
  18,3462
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  2,1666
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,1858
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  701404,157
  % 4,43
 • BIST 100
  1.927,39
  % 0,89

Tarımda Verimliliği Artırmak İçin Alınan Önlemler

Tarımda Verimliliği Artırmak İçin Alınan Önlemler

Ülkemizde bilimsel tarım alanındaki yenilikçi yaklaşımları ile göze çarpan Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Metin Turan ile yine aynı üniversitede  Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Sanem Argın, tarımsal üretimde verimliliği artırmak maksadıyla üniversitelerinin verdiği bilimsel danışmanlık hizmetleri ile ilgili bilgi verdiler.

Tarımda Verimliliği Artırmak İçin Alınan Önlemler

Tarımda Verimliliği Artırmak İçin Alınan Önlemler

Ülkemizin tarım alanında dışa bağımlılığının her yıl arttığını bildiren Prof. Dr. Metin Turan özellikle tohum, gübre ve zirai zararlılar ile mücadele kapısamındaki tarım ürünlerinin %80 oranında dışarıdan sağlandığını aktardı.

Prof. Dr. Metin Turan, “Ülkemizin kendi kendine yeten ülke potansiyelinde olmasına karşın, tarımsal üretim açısından yetersiz noktada bulunmamızın temel nedeni olarak tarımsal planlamanın düzgün yapılmaması ve tarımsal pazar dengesinin bilimsel olarak yönetilmemesiden kaynaklandınığını belirtti. Bundan dolayı da yetkililer tarafından bir an evvel acil eylem planı hazırlanmalı ve vakit kaybetmeden uygulamaya konulmalı dedi.

Geleneksel Üretim Modellerinin Terk Edilmesi Gerekir

Prof. Dr. Turan bilimsel tarımsal üretimde verimliliği artırmanın nitelikli insan yetiştirmekle ve tarımsal işletmelerin varlığı ile gerçekleşeceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarımsal üretimin, belli bir yaşın (ülkemizde 60 yaş ve üzeri) üzerinde olan insanların geleneksel olarak yürüttüğü bir süreç olmaktan çıkarılıp bilimsel verilere dayalı, izlenebilir yöntemlerle çağın gereğine uygun modellerin kullanıldığı bir sektör haline gelmesi gerekir. Bunun için de genç ve eğitimli insanlara bu sektörde ihtiyaç vardır. Özellikle Covid-19 süreci tarımın geleneksel modeller ile sürdürülme şansının olmadığını göstermiştir. Tarımda yeni tekniklerin ve modellerin devreye alınmasının önemi ve tarım işletmeciliğinin gerekliliği ortaya çıkmıştır.”

Avrupa Ülkelerine Organik Gübre İhracatı

Prof. Dr. Metin Turan Yeditepe Üniversitesi’nde tarımda verimliliği artırmakaya yönelik yaptıkları çalışmalardan bahsederken organik tarım konusunda uluslararası düzeyde 40 dan fazla ürünü tescil ettiklerini aktardı. Bu bağlamda Yeditepe Üniversitesi olarak dünyada ve Avrupa Birliği’nde tescil ve sertifikasyona sahip olan ürünleri ve yine Avrupa birliği ülkelerine organik gübre ihracatı yapmaya başladıklarını akatadrı. Özellikle son yıllarda meydana gelen nüfus artışı, organik ürünlere talebin  artması halkların bilinçlenmesi, biyoçeşitliliğin azalması ve küresel ısınmadan dolayı ortaya çıkan olumsuzlukların tarım üretimine olan ilgiyi artırdığını söyledi.

Bilimsel Tarım Nedir

Yeditepe Üniversitesi, Ülkemizin tarımsal kaynakları ve yer altı ve yer üstü zenginliklerinin etkin kullanımı çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda, Büyükçekmece Belediyesi’yle yaptığı işbirliği ile belediyenin sınırlarında kalan topraklarda bilimsel tarımın temellerini atmış durumdadır.  Bu bağlamda belediye yetkilileri ile bir araya gelen üniversite yetkilileri SWOT analizi ile işletmelerin üretim planlaması ile pazarlama ağının oluşturulması ve genişletilmesini sağladı. Bu şekilde toplana bilimsel tarım kurulu mevcut arazilerin tarımsal kimliğine uygun olan meyve ve sebze seçimlerini gerçekleştirdi. Bilimsel tarım uygulamaları çerçevesinde bölgenin toprağına aromatik bitkiler ve çeşitli coğrafi işaretli bitkiler yetiştirilmesi için alanlar oluşturuldu.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.