• CUMHURIYET ALTINI
  3.115,00
  % 0,97
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2683
  % 0,38
 • € EURO
  10,0654
  % 0,34
 • £ POUND
  11,6989
  % 1,35
 • ¥ YUAN
  1,2888
  % 0,66
 • РУБ RUBLE
  0,1115
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  480380,109
  % 1,06
 • BIST 100
  1.460,90
  % 1,36

Süt Eylem Planı Nedir?

Süt Eylem Planı Nedir?

Süt üreticilerinin sütte devlet politikalarının görüşülmesi ve sütte üreticiye teşvik konularının görüşülmesi için yapılan çağrı üzerine yapılan toplantıda Ulusal Süt Konseyi Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder, koronavirüs salgınında çoğu ülkenin tonlarca sütü döktüğünden bahsederek Ülkemizde de salgının olumsuz etkilerinin görüldüğünü, insanların dışarıdan aldıkları ürünleri titizlikle incelediğini kaydetti.

Süt Üreticilerinin Görüşleri Nelerdir?

Yapılan toplantıda konuşan Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Ertürk, süt üretiminin artırılması gerektiğini söyleyerek kooperatifçiliğe gereken önemin verilmesinin altını çizdi. Virüs sürecinde süt ithalatın ekonomiye ve süt üreticilerine zarar vereceğini söyledi. Ayrıca hayvansal gıda üretiminin de kurulacak kooperatifler tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel ve Ambalajlı Süt Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı yaptığı konuşmasında, salgında alınan son kararlar ile birlikte Çin’e süt ve süt ürünlerinin ihracatı yasağının kaldırılmasının ne kadar önemli olduğundan bahsederek sütün iç piyasada tüketimi kadar süt ihracatının da çok önemli olduğunu dile getirdi.

Süt Fonu Kurulmalı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik yaptığı konuşmasında ise hükumet yetkililerinin süt için referans fiyat belirleyerek, tüm süt çeşitlerinde bu referans fiyatın baz alınarak bir süt fonu kurulmasını istemiştir. Ayrıca okul sütü programının da yeniden başlatılarak keçilerden elde edilen sütün bu yolla önce okul çağındaki çocuklara çocuklara verilmesini tavsiye etti. Yine başkan Çelik, devlet tarafında belirlenmiş olan litrede 15 kuruş olan süt destekleme priminin artırılarak en az 25 kuruş olması gerektiğini söyledi.

Süt Eylem Planı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli sektör temsilcilerini dinledikten sonra yaptığı konuşmada hükumetin çerçeve planları arasında da yer aldığı üzere “Süt Eylem Planı” hazırlayacaklarını belirtti. Bakan yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin süt ve süt ürünlerinde kendine yeterli olduğunu söyledi. 2019 yılında ihracatın yüzde 10 artışla 357 milyon dolara ulaştığını anlatan Pakdemirli, Çin pazarının açılması ile önemli bir fırsat yakalandığını ifade etti.

Süt Eylem Planı Detayları

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yaptığı konuşmada  bÜlkemizin potansiyelini katlayacak kritik birkaç politikayı, önümüzdeki günlerde hayata geçirmek için istişare ediyoruz’ diyen  detayları paylaştı; ‘Öncelikle, büyükbaş hayvancılıkta genetik potansiyelimizi artıracak şekilde ıslah politikalarını destekleyeceğiz. Bunu yaparken de ülkemizin bölgesel dinamiklerini de gözeterek, et ve sütte, bölgesel teşviklere geçme fikrini değerlendiriyoruz. Bu sayede hem ette hem sütte verimliliğimizi artırmayı planlıyoruz. Yine, sektörün aciliyet arz eden yapısal problemlerini, silsile yoluyla çözecek bir reformun, çiğ sütün sınıflandırılması çalışmalarının da sonuna yaklaştığımızı müjdelemek istiyorum. Süt fiyatının belirlenmesinde, tek fiyat uygulamasından, sütün vasıflarını gözeten, özellikle yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemine geçme fikri üzerinde duruyoruz. Hem arz güvenliğini hem de tüketici açısından gıda güvenirliğini etkileyen karkas et sınıflandırması çalışmasına da sizlerden katkılar bekliyoruz. Karkas etin standartlarının belirlenmesinin hem et hem de süt sektörüne doğrudan ve dolaylı katkıları olacağına inancım tam’ dedi.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.