• CUMHURIYET ALTINI
  3.141,70
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9151
  % -0,23
 • € EURO
  9,2811
  % -0,20
 • £ POUND
  10,2351
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1818
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % -0,34
 • BITCOIN
  89713,367
  % -1,15
 • BIST 100
  1.192,73
  % 1,04

Salgında En Çok Neler Tüketiliyor

Salgında En Çok Neler Tüketiliyor

Korona virüs salgını ile birlikte hayatımızda bir çok değişiklik meydana gelmiş oldu. Mesela 1980 den sonra doğan vatandaşlarımız ülkemizde hiç sokağa çıkma yasağı yaşamazken bu salgında sokağa çıkma yasağını da görmüş oldular. Salgın hayatımızı altüst etti, sadece internet kullanım alışkanlıkları, işe gitme – gitmeme ya da tüketim alışkanlıkları değil, beslenme şeklimizi de tümden değiştirdi. Peki evde kalınan bu ilginç dönemde yeme tercihimiz nasıl değişti? Salgında en çok neler tüketiliyor? İşte mobil operatörlerin uygulama tabanlı tüketici davranışı analizine göre koronavirüs insanların beslenme alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

Dünya genelinde yaşadığımız Koronavirüs salgını ile sadece ülkemizde değil dünya geneli hayat düzeni değişmiştir. Bu değişiklikler sadece eğitim ve çalışma yöntemleri, sosyal ilişkiler ile tüketim tercihleri alanıdna değil, beslenme alışkanlıkları alanında da olmuştur. Peki ülkemizde koronavirüs ile mücadele kapsamında evde kalanların beslenme alışkanlıkları konusunda nasıl farklılıklar yaşanmaya başlandı?

Mobil uygulama tabanlı tüketici davranışları analiz kuruluşu Twentify‘in dünya genelinde yaptığı araştırma beslenme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini gözler önüne sermiştir. Twentify uygulaması tarafından yapılan “Korona Günlükleri” araştırmasında salgın ile değişen beslenme biçimleri ülkemizde de analiz edildi. Şirket tarafından açıklanan verilere göre 9-10 Nisan 2020 tarihleri arasında  Türkiye’yi temsil edecek şekilde örneklem tekniğiyle yapılan ve 1000 katılımcının yer aldığı ankette tüketiciler, özellikle sağlıklı olma endişesi ile birlikte daha sağlıklı beslenmeye yöneldi. Yapılan analizde özellikle kafelerin kapatılması, lokantaların oturma yerlerinin kapatılması kararlarından sonra dışarıda yeme alışkanlığının önemli ölçüde azaldığı, yemek sepeti, getir tarzı uygulamaların daha çok kullanıldığı ortaya çıktı. Firma tarafından salgında en çok neler tüketiliyor isimli bir de grafik yayınlandı;

Salgında En Çok Neler Tüketiliyor

Salgında En Çok Neler Tüketiliyor

 

Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, tüm vaktini evde kalarak geçirenler kişilerin beslenme alışkanlıklarını çalışmak orunda kalanlara göre daha fazla değiştirdiği belirlendi. Korona virüs salgınıyla birlikte “ artık daha sağlıklı besleniyorum” diyenlerin oranı yüzde 29’a çıkarken, “Salgının beslenme düzenimde bir etkisi olmadı” diyenlerin oranı yüzde 20, “ salgından sonra daha fazla yemek yemeğe başladım” diyenlerin oranı yüzde 16,  “Daha fazla ev yemeği tüketmeye başladım” diyenlerin oranı yüzde 15 olarak açıklandı.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Kuzugöbeği Mantarı Fiyatı

Tüm dünyayı etkisi altına ala koronavirüs salgınından ülkemiz de son derece olumsuz etkilenmiştir. Bu salgın bize gösterdi ki bağışıklık sistemi virüs ile mücadelede en etkili silahımızdır. Dengeli ve organik beslenme koronavirüse yakalanma durumunuzda sağlıkla virüsü yenebilmemiz açısından çok önemlidir.  Bağışıklık sistemini güçlendiren kuzugöbeği mantarı da ülkemizin bazı bölgelerinde yetişmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kuzugöbeği

İlgili İçerik

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler zirvede

koronavirüs insanların beslenme alışkanlıklarını nasıl değiştirdi

koronavirüs insanların beslenme alışkanlıklarını nasıl değiştirdi

Evde kalınan bu süreçte katılımcıların yüzde 8’i “Düzensiz besleniyorum”, yüzde 5’i “Daha fazla atıştırmalık tüketiyorum”, yine yüzde 5’i “Sağlıksız besleniyorum” cevabını verdi.

Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin sağlık amaçlı tükettiği beslenme ürünlerinde en çok dikkat ettiği şey bağışıklığa fayda sağlaması. Bunu kilo koruma/kilo vermek ve kalp-damar sağlığı takip ediyor.

Korona Virüs Salgınının Bitcoine Etkisi

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan koronavürüs salgını tüm sektörleri olumsuz etkilerken kripto para sektörünü de etkilemektedir. Uzmanlara göre dünyadaki ekonomiyi altüst eden korona virüs salgınının bitcoine etkisi olumlu yönde olacaktır. Yapılan araştırmalara göre korona virüsü parayla rahatlıkla insandan insana bulaşmaktadır. Bu ise para dünya üzerinde nakit kullanımını çok azaltmıştır. İnsanlar alışveriş yaparken nakit para kullanmaktan çekinmeye başlamıştır. Bundan dolayı da kredi kartlarının kullanım oranları patlamıştır. Son

İlgili İçerik

Araştırmaya göre salgın sürecinde hem evde kalıyor olmak hem de sağlığa gösterilen ekstra özen, beslenme alışkanlıklarına da yansıdı. Bu dönemde Türkiye meyve, çay/kahve, sebze yemekleri ve yumurtayı daha çok tüketir hale geldi. Buna karşılık koronavirüs salgını ile birlikte özellikle alkollü içecekler, diyet yiyecekler ve dondurulmuş gıdalar çok daha az tüketiliyor.

Ankette yer alan “Türkiye’de koronavirüs salgını başladığından bu yana hangi yiyecek/içecekleri eskiye oranla daha fazla tüketiyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplara göre Türkiye’de meyve tüketimi yüzde 46, çay/kahve tüketimi yüzde 41, sebze yemekleri tüketimi yüzde 40 artmış. Bu ilk 3 ürün grubunu yüzde 37 ile yumurta, yüzde 35 ile süt ve süt ürünleri, yüzde 33 ile salata ve yüzde 32 ile hububat izlemiş.

Salgınla birlikte tüketimi en fazla düşenlere gelince tablo şu şekilde: Alkollü içecekler yüzde 59, diyet yiyecekler yüzde 40, dondurulmuş gıdalar yüzde 32, gazlı alkolsüz içecekler yüzde 28 ve balık tüketimi yüzde 21 azalmış.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.