• CUMHURIYET ALTINI
  3.244,30
  % 0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3386
  % 0,58
 • € EURO
  9,7400
  % 0,58
 • £ POUND
  10,7779
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  1,2447
  % 0,92
 • РУБ RUBLE
  0,1051
  % -0,08
 • BITCOIN
  109721,714
  % 0,19
 • BIST 100
  1.111,41
  % -1,38

Salgın Zamanında Borcuma İcra Gelir Mi

Salgın Zamanında Borcuma İcra Gelir Mi

Dünya genelinde ve ülkemizde de hala etkisini devam ettiren koronavirüs salgınından sonra yetkililer tarafından ekonomik paketler açıklanmıştı. Salgının ekonomiye verdiği zararları en az indirmek için alınan bu tedbirlerden sonra salgından dolayı ekonomik zarar görenler de bir takım soruların cevabını aramaya başladılar. Bu sorulardan bir tanesi de salgın zamanında borcuma icra gelir mi sorusudur. Ekonominin zaten zor durumda olduğu son günlerde salgın ile beraber tüm ülkemizde büyük bir durgunluk yaşanmaya başladı. İnsanlar borçlarını ödeyemez oldu. Bu konular ile ilgili hazırladığımız bilgi verici yazımıza soru cevap olarak devam edelim.

SALGINDA-İCRA-GELİR-Mİ

Salgın Zamanında Borcumu Ödemezsem İcra Gelir mi

-Salgın döneminde son ödeme tarihi gelen borçlarımı ödemezsem icra takibi başlatılır mı?

Hükümetin aldığı korona virüs tedbirleri çerçevesinde yeni icra takibi başlatılması -ihtiyati hacizler de dahil olmak üzere- 30 Nisan 2020 tarihine kadar mümkün değildir.  Bu durumda alacaklı, 30 Nisan 2020 tarihinden sonra alacağını icra takibi yolu ile isteyebilir. Buradan çıkacak sonca göre son ödeme tarihi gelen borçlarımızı ödemezsek borcumuza dair icra takibi başlatılması mümkün değildir.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Ne Zaman Verilecek

Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafında daha önce işten çıkarılan personele yönelik ücretsiz izin maaş desteği verileceği açıklanmıştı. Yapılan bu açıklamadan sonra işten çıkarılanlar ücretsiz izin maaş desteği ne zaman verilecek sorusunun cevabını aramaya başladılar. Biz de bu yazımızda işten çıkarılan personele maaş desteği ne zaman verilecek, ücretsiz izin maaş şartları nelerdir, ücretsiz izin desteği başvurusu nasıl yapılır, ücretsiz izin maaş başvurusu nereye yapılır, ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği kaç

İlgili İçerik

-Cumhurbaşkanlığı Virüs hakkındaki kararnamesinden daha önce başlamış olan icra takiplerin durumu ne olacak?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer alan bilgilere göre 22 Mart 2020 tarihinden önce başlatılmış olan icra takipleri 30 Nisan tarihine kadar durdurulmuştur.  Buna göre alacaklı taraf, borçlu tarafa maaş haciz yazısı, fiili haciz, mevduat haczi de dahil olmak üzere herhangi bir haciz uygulaması yapamayacaktır.

22 Mart 2020 den önce gelen maaş hacizleri devam edecek mi?

Maalesef 22 Mart 2020 tarihinden önce gelen maaş hacizleri devam edecek ve işveren tarafından borçlunun maaşından dörtte birlik orana kesinti yapılacaktır. Bu konuda alınan bir karar bulunmamaktadır. Bundan dolayı da salgın zamanında borcuma icra gelir mi sorusu ile salgından önceki icra takibi ne olur sorusunu ayırmak gerekir.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetin aldığı ekonomik önlemlerde bahsettiği kamu bankalarından alınacak temel ihtiyaç kredisi ödemeleri ne zaman başlayacak.Üç kamu bankası hane halkı geliri 5 bin TL'nin altında olan ailelere 6 ay ödemesiz kredi desteği başlatmıştı. Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan destek kredileri temel ihtiyaçların uygun şartlarda finanse edilebilmesi amacıyla, 10 bin TL'ye kadar 36 aya kadar vadeyle sağlanacağı duyuruldu. Başvuruna sahipleri

İlgili İçerik

Nafaka alacakları bakımından durum aynı mıdır?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer alan bilgilerde de ifade edildiği gibi nafaka alacakları bu kararnamede istisna tutulmuştur.  Bundan dolayı nafaka alacakları için icra takibinin yapılması, ödemeler için haciz işlemlerinin talep edilmesi mümkündür.

Salgın döneminde ev veya iş yeri kira borçlarının ödenmemesi sebebiyle tahliye riski oluşur mu?

Virüs salgınından sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer alan bilgilere ek olarak alınan bir diğer önlem ise 2020 yılının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına yönelik işyeri kiraları için borcun ödenmemesi durumunda iş yeri sahibinin kira sözleşmesini fesh edemeyeceği ve bundan dolayı da kiracıyı çıkaramayacağı kararı alınmıştır. Yani sadece kararnamede belirtilen bu dönemlerle sınırlı olmak üzere kira bedelinin ödenmemesi durumunda kiracıyı çıkarmak mümkün olmayacaktır.  Ancak kiraların ödenememesi durumu sadece 30 Nisan 2020 tarihinden sonra olmak kaydı ile geçerlidir. Ayrıca salgın döneminde ev kirası ile ilgili alınmış bir karar bulunmamaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.