Ekonomi

Repo Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

Sabit getiri sağlayan yatırım araçlarından birinin adı da repodur. Kısa vadeli olarak getiri sağlayan bu yatırım aracı, yabancı bankaların öncülüğünde kullanılmaktadır.

Repo Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

Sabit getiri sağlayan yatırım araçlarından birinin adı da repodur. Kısa vadeli olarak getiri sağlayan bu yatırım aracı, yabancı bankaların öncülüğünde kullanılmaktadır. Repo tanım olarak ise kısaca şöyledir; geri alma taahhüdü vererek yapılan satış anlamına gelmektedir. Hazine bonosu, devlet tarafından verilen tahviller, menkul kıymetler gibi işlemler repoya konu olan işlemler olarak geçmektedir. Elinizde bulunan birikimlerinizi kısa vadede değerlendirmek istiyorsanız repo kesinlikle değerlendirilmesi gereken yatırım aracıdır. Kısa vadede sabit bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılar repo işlemini sıklıkla yapmaktadırlar.

repon nedir nasıl yapılır
repo nedir nasıl yapılır

Repo İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar, müşterilerine satışını yapacakları sabit getiri sağlayan menkul kıymetleri önceden belirledikleri fiyattan satıp, sonradan da belirledikleri bir tarihte geri almak için bu repo işlemini gerçekleştirirler. Bu işlemi de gerçekleştirmek için ise banka ile yatırımcı arasında bir anlaşma imzalanmaktadır. Anlaşma yapıldıktan sonra alım ve satım gerçekleşir ve böylece alım-satım arasındaki fiyat farkından da kar elde edilir. Repo işlemlerinde kullanılan menkul kıymetler, müşteriye teslimi yapılmadan önce hem Merkez Bankası’nın bloke hesaplarında hem de Borsa İstanbul’da depo edilir. Teslim etmek yerine makbuz düzenlemesi yapılır ve müşteri vadesi repo vadesi dolduğu zaman bu makbuzu göstererek ödemesini alır. Reponun birçok çeşidi bulunmaktadır.

Repo Çeşitleri

Repoyu daha net anlamak için repo çeşitlerine kısaca değinmek gerekir.

Düz Repo: Herhangi bir menkul kıymetin, belirli bir tarihte belirlenen bir fiyattan alınıp, geri alma taahhüdü belirterek satışının yapılması işlemidir.

Ters Repo: Herhangi bir menkul kıymetin, işleme başladığı değerinden satın alınıp, bitiş değerinden satılması işlemine denmektedir.

Gecelik Repo: Gecelik repo işlemlerinin yapıldığı ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan repo türüdür. Gecelik repo da vade 1 gündür. Aksi bir durum olmadığı sürece valör aynı gün olarak belirlenir.

Açık Repo: Vadesi belli olmayan repo işlemi çeşididir. Burada taraflar arasında yapılan sözleşme, herhangi bir tarihte sonlandırılabilmektedir. İşleme konu edilen menkul kıymet günlük olarak değerlendirilmektedir.

Bunlar haricinde; Karşılıksız Repo, Sürekli Repo, Vadeye Kadar Repo, Döviz Swapı Repoları ve Esnek Repoyu şeklinde de repo işlemleri yapılabilmektedir.

Ayrıca Yabancılar En Çok Hangi Hisse Senetlerini Alıyor yazımız da ilginizi çekebilir

Etiketler

Hasan Benli

Kredi bak sitesi editörü, kredi uzmanı. Uzun yıllardır bankacı. 2 çocuk babası yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı