• CUMHURIYET ALTINI
  3.230,30
  % 0,78
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1551
  % 0,86
 • € EURO
  9,6364
  % 0,84
 • £ POUND
  10,6233
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  1,2136
  % 0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1066
  % 0,61
 • BITCOIN
  107072,569
  % 1,79
 • BIST 100
  1.145,79
  % 0,12

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

MTV vergisi her sene ocak ayının 1’i ile 31 Ocak ve 1 Temmuz ve 31 Temmuz tarihlerinde ödemesi yapılan motorlu taşıtlar vergisidir. Bu vergiyi tüm araç sahipleri ödemekle yükümlüdür. Bu vergi iki eşit taksite bölünerek de ödenebilmektedir. Vergi fiyatlarında araçların üretim süreci ve silindir hacmine göre de değişiklik olmaktadır. MTV vergisi ödenmesi zorunlu olan vergilerin başında yer almaktadır. Bu nedenle ödeme tarihlerini takip ederek bu zaman dilimlerinde ister peşin isterse taksitli olmak üzere ödeme işlemi tamamlanmalıdır. İki döneme yayılan MTV ödeme zamanlarında araçların durumuna göre vergi ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir

MTV Vergisi Ödenen Araçlar Hangileridir?

MTV vergisi trafik kanununa göre trafik şubelerinde kaydı bulunan tüm araçların ödemesi gereken vergilerden biridir. Motorlu kara taşıtları bu kapsamda olan vergilerden biridir. Bu tür araçların MTV vergisini ödemesi gerekmektedir. Uçak ve helikopter de MTV vergisi ödenen araçlar kapsamındadır. Bu araçların resmi olarak ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kaydı bulunması gerekmektedir. Motorlu deniz taşıtları da MTV kapsamında ola araçlar arasındadır. Yine bu araçların da resmi kaydının bulunması gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi aracın bağlı bulunduğu vergi dairelerine yapılmaktadır. İl ya da ilçelerde bulunan vergi dairelerinde bu ödeme yapılabilmektedir. Bu ödeme şekli banka gişelerinde, vergi dairelerinde olabileceği gibi artık günümüz teknolojisini kullanarak da online olarak da yapılabilmektedir. MTV ödeme miktarları araçların büyüklüğüne, sınıfına göre değişmektedir. Kamyon, otobüs, otomobil, motosiklet gibi kara taşıtlarında aracın yaşı ve silindir hacmi baz alınarak vergi alınmaktadır. Otobüslerde ise aracın oturma alanı da öngörülmektedir. Büyüklüğü de otobüslerde vergi bedelini belirleyen etmenler arasındadır.

MTV Oranları Nasıl Belirleniyor?

MTV oranları araçların alım yılı ve silindir hacmi ile doğru orantılı olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yıllık oranlarda vergi tutarı ödenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir detay ise MTV ödemelerini zamanında yapabilmektir. Zamanında yapılmayan ödemelerde faiz uygulaması olacağından bu durum araç sahiplerini maddi olarak sıkıntıya sokabilmektedir. Aynı zamanda MTV ödemesini zamanında ödemek vergi muafiyetini de azaltan bir durumdur. MTV vergi ödemesi yıllara göre enflasyon oranlarına göre de değişkenlik göstermektedir. MTV oranları için internet üzerinden daha detayı bilgi alabilir ödeme düzeninizi bu noktada belirleyebilirsiniz.

Bitcoin kazancı vergilendirilecek yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.