Ekonomi

Merkez Bankası Faiz İndirirse Dolar Nasıl Tepki Verir?

Dolar yükselmeye başladığında dolar ile mücadelede Merkez Bankasının elinde çeşitli müdahale yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden de en önemlisi merkez bankasının faizler ile oynama yapmasıdır. Ülkemizde merkez bankası sürekli olarak dolar ile mücadelede faiz kozunu kullanmaktadır.

Dolar yükselmeye başladığında dolar ile mücadelede Merkez Bankasının elinde çeşitli müdahale yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden de en önemlisi merkez bankasının faizler ile oynama yapmasıdır. Ülkemizde merkez bankası sürekli olarak dolar ile mücadelede faiz kozunu kullanmaktadır. Peki merkez bankası faiz indirirse dolar nasıl tepki verir?

Merkez Bankası Faiz İndirirse Dolar Nasıl Tepki Verir
Merkez Bankası Faiz İndirirse Dolar Nasıl Tepki Verir

Piyasalardaki Son Durum Nedir?

Bugün açıklanan verilere göre Merkez Bankası, göstermelik politika faizini 0,5 puan aşağı indirerek yüzde 8,25’e getirdi. Bunun dolar üzerindeki yansıması ise şu şekilde gerçekleşti. Bu gün sabah 6,78 seviyesinde olan dolar/TL kuru Merkez Bankası’nın faizleri yarım puan aşağı indirmesi kararından sonra 6,79 seviyelerindedir.

Euro kuru ise, 7,46’dan seviyelerinde. Bununla birlikte dün altınının ons fiyatındaki meydana gelen yükselişten dolayı dolar kurunun düşmesinden ötürü gram altında düşüş gözlemlenmiştir. Gram altının fiyatı ise 378 TL’dir.

  • Çeyrek altın 624 TL
  • Cumhuriyet altını 2 bin 481 TL
  • Altının ons fiyatı 1.739,14 dolar

olarak işlem görmektedir.

Faiz İndirimine Doların Tepkisi

Analistler salgından sonra dolar kurunda sıklıkla yaşanan yükselişin baskısından dolayı Merkez Bankası’nın faiz kararının çok önemli olduğunu ve beklentinin faizlerin biraz daha aşağıya çekilmesi yönünde olduğunu bildirmektedir.Öte yandan faizlerin düşük olması veya düşürülmesi doların tl karşısında değer kazanacağı anlamına gelir. Yani gelişmiş ekonomilerde faizlerin düşük olması ya da düşürülmesi doların yerel para birimine göre değer kazanması anlamına gelmektedir. Ancak ülkemizde durum tam tersi olarak işlemektedir.

Ülkemizde genellikle faizler indirilirse dolar ya sabit kalıyor ya da biraz da olsa düşüşe geçiyor.

Uzmanlardan Faiz İndirimi Beklentisi

Piyasalar 50 baz puan faiz indirime kadar alınan faiz indirimi kararını normal kabul eder ve genellikle olumsuz tepki vermez. Eğer ki merkez bankası daha yüksek bir faiz indirimi yaparsa hem altın fiyatları hem de dolar kuru için tepki hareketleri ile bir miktar yükselebilir. Bu seviyelerden daha aşağıda yapılacak olan faiz indirimleri durumlarında ise dolar kuru ve altın fiyatları bir miktar daha gerileyebilir. Ancak ekonomi uzmanlarına göre  korana virüs salgınında dolayı küçülen ekonomi nedeni ile Merkez Bankasının piyasaya nakit akışı sağlamak amacıyla daha fazla bir faiz indirimi yapmayacağını düşünmektedirler.

 

Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Etiketler

Hasan Benli

Kredi bak sitesi editörü, kredi uzmanı. Uzun yıllardır bankacı. 2 çocuk babası yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı