• CUMHURIYET ALTINI
  3.249,30
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2053
  % 0,19
 • € EURO
  9,6654
  % 0,02
 • £ POUND
  10,6974
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,2227
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1063
  % 0,19
 • BITCOIN
  112222,164
  % 5,79
 • BIST 100
  1.152,63
  % 0,72

Maaş Azalırsa Kıdem Tazminatı Azalır Mı

Maaş Azalırsa Kıdem Tazminatı Azalır Mı

Korona virüs salgını herkesi olumsuz etkiledi. Salgında etkilenenlerin başını ise işten çıkarılanlar veya ücretsiz izne ayrılanlar oluşturmaktadır. Çünkü beklenmeyen bu salgından dolayı iş yerleri çeşitli önlemler almak zorunda kalmışlardır. Aldıkları ilk önlem de işçi çıkarma veya işçileri ücretsiz izne gönderme şeklinde olmuştur. Alınan bu önlemlerin ardından salgının bittiği günlerde yeniden işe alımların olacağı açıktır. Ancak işe yeniden alınan insanların akıllara şu soru gelecektir; maaş azalırsa kıdem tazminatı azalır mı?

İş Kanunu’na göre, iş sözleşmesi ve benzeri kaynaklarda işçinin çalışma koşullarında yapılacak bütün değişikliler işçinin yazılı rızasıyla yapılabilir demiştir. Yani maaş azalırsa kıdem tazminatı azalır mı sorusunu işçi ve işveren arasında konuşulacak olan çalışma koşullarında yapacağı değişiklikleri yapmadan önce işçiye yazılı olarak bildirmek zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışan işçinin yeni şartları 6 iş günü içerisinde yazılı şekilde kabul etmemesi durumunda, yapılan hiç bir değişiklik çalışanı bağlamayacaktır. İşçi ve işverenin anlaşması halinde ise çalışma koşullarında istenen herhangi bir zamanda değişiklik yapılabiliyor.

Maaş Azalırsa Kıdem Tazminatı Azalır Mı

Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik Anlamına Gelen Durumlar Nelerdir?

İşvern tarafından işçinin aldığı ücretin düşürülmesi, ikramiyenin kaldırılması veya azaltılması, yapılan sosyal yardımların azaltılması veya kaldırılması, çalıştığı kurumda yeniden yapılandırma ismiyle yapılan ve işçinin mevcut işinden daha alt düzeydeki bir göreve verilmesi, işçinin mevcut olan çalışma koşullarının daha ağırlaştırılması gibi sebepler iş sözleşmesinin içeriğinin işçi için daha olumsuz bir şekle değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Eski iş kanununda yer alan tanımda ise iş yerinin ücrette düşüşe gitmesi ve işçinin mevcut çalışma koşullarında esaslı değişikler için yaptığı teklifini ancak işçinin 6 iş günü içinde yazılı olarak reddetmemesi koşuluyla kabul etmiş sayılıyordu.

Yeni kanunda yer alan hükümlerde  ise tam tersi bir durum getirildi. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi işçi, iş yeri sahibinden gelen ve kendisinin şartlarını her anlamda kötüleştiren herhangi bir talebi 6 iş günü içinde yazılı olarak kabul etmezse, işverenin talebi otomatik olarak reddedilmiş sayılıyor.

İşsizim Nasıl Kredi Alırım

Kredi veren bankalar kredi verecekleri müşterilerini çok iyi araştırırlar. Müşterinin sabit bir geliri varsa örneğin müşteri memursa, kredi alması çok daha kolay olmaktadır. Ancak sabit geliri olmayan esnaf ya da işi olmayan kişiler için bankalardan kredi almak oldukça zordur. Bu durumdaki kişiler işsizim nasıl kredi alırım sorusunun yanını aramaya başlıyorlar. Bazı bankalar çalışmayanlara bazı özel şartlarla kredi verebilmektedir. İşsizlerin kredi isteğini kabul etmek için sundukları bu şart gayrimenkul ipoteğidir. [caption

İlgili İçerik

Eğer ki işçinin ücret indirimini kabul etmemesi, ücretinin eksik yatırılmasının istenmesi, daha düşük ücretin verildiği bordroyu imzalaması, işçinin ücretindeki bu indirimi kabul ettiği anlamına gelmemektedir.

Sözleşme Yenilenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Yapılan değişiklikle birlikte işverenin işçinin ücretinde yaptığı indirimi mutlaka ayrı bir yazılı teklif olarak getirmek zorunluluğu bulunmamakta. İşveren işçi ile yeni bir sözleşme imzalayarak da ücrette indirim yapabiliyor.  Özellikle taşerona bağlı çalışan işçilere sıklıkla sözleşme değişikliği önerilmektedir.

Özellikle bu tür sözleşme yenilemeleri yapılırken çalışan işçilerin mutlaka dikkatli davranması, sözleşme maddelerini tek tek incelemesi gerekmektedir. Eğer yenilenmesi istenen sözleşmede maaş miktarı belirtiliyor ve yeni sözleşmedeki maaş daha düşük ise işçi maaşındaki bu indirimi kabul etmiş sayılmaktadır. Buna özellikle dikkat edilmelidir.

Sözleşmelerde yer alan brüt ücret ile net ücretin farklarının ne olduğuna da dikkat edilmelidir. Mesela diyelim ki eski sözleşmede işçinin net ücreti 5 000 TL iken, imzalanacak yeni sözleşmede “Brüt ücret 5.500 TL’dir” gibi bir ibare yer alırsa, işçinin eline geçecek olan net maaşı düştüğü halde işçi net ücret– brüt ücret kelimesine dikkat etmezse ücretinin arttığını düşünebilir. Böylece daha fazla maaşa imza attığını düşünen işçi sözleşme imzaladıktan sonraki ilk maaşında şok yaşayabilir. Bu şekilde  maaşında düşüş olacak şekilde yeni bir sözleşmeyi imzalayan bu işçiler, daha sonra işverenine dava açsa bile sonuç alamaz.

Sosyal Yardım Parası Ne Kadar Oldu 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir düzenleme de sosyal yardım parasında oldu. Sosyal Yardım Parası Ne Kadar Oldu diye merak eden ihtiyaç sahiplerini sevindiren haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un 11 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre doğum yapan kadınlara verilen şartlı doğum yardımının 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara verilen yardım parasının da 325 liraya çıkarıldı. Yine Bakan sosyal yardımlar içerisinde hak

İlgili İçerik

Ücret Düşerse Kıdem Tazminatı Azalır

İşçi ve işveren arasında anlaşılan yeni ücrette yapılacak düşüş, işçilerin kıdem tazminatını da düşürür. İlgili yasada kıdem tazminatı şöyle tanımlanmıştır; çalışılan her yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret üzerinde kıdem tazminatı hesaplanır. Mesela bir iş yerinde 15 yıl çalışmış bir işçi, ücretinde %20 indirim yapıldığında 15 yıllık hak ettiği kıdem tazminatının da %20 sini kaybeder.

Ücreti Düşen İşçi İşten Kendisi Çıkarsa Kıdem Tazminatı Alır mı?

İşveren işçinin yazılı iznini almadan ücretini düşürürse, işçi açısından iş akdini haklı feshederek kendi isteği ile işten ayrılma hakkı ortaya çıkar. İşten kendisi çıkan işçi, kıdem tazminatını da alır. Ayrıca işçi, eksik ödenen ya da ödenmeyen ücretleri için alacak davası da açabilir.

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.