• CUMHURIYET ALTINI
  2.739,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4323
  % 1,06
 • € EURO
  9,0435
  % 0,91
 • £ POUND
  10,3835
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  1,1491
  % 1,08
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  344188,620
  % -5,24
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35

Kredi Notu Düşük Olsa da Kredi Çıkar Mı?

Kredi Notu Düşük Olsa da Kredi Çıkar Mı?

Bankalar, kredi talebinde bulunan bireylerin taleplerini değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapar. Nitekim kredi notu, bireylerin finansal geçmişlerini ve ödeme alışkanlıklarını dikkate alarak oluşturulan bir puan sistemidir. Bankalar kredi verirken genelde riskli müşterilerden uzak durmaya çalışır. Dolayısıyla kredi notu yüksek olanların kredi başvurusu yüksek oranda olumlu sonuçlanır. Peki kredi notu düşük olsa da kredi çıkar mı? Kredi notu düşük olanlar ne yapmalı, kredi çekmek için findeks notu kaç olmalı?

Kredi notu düşük olanlara kredi çıkar mı?

Kredi Notu Düşüklere Kredi Çıkar mı?

Kredi notu, 0 ile 1900 puan aralıklarında belirlenen bir puandır. Bir bireyin düşük kredi notuna sahip olduğunu söyleyebilmek için en azından kredi notu sorgulama sonucunda 1100 ve altından puana sahip olması gerekir. Nitekim 1500 ve üzeri kredi notu “iyi” olarak değerlendirilirken, 1100-1499 puan aralığı az riskli, 700-1099 orta riskli ve 700 altı puana sahip olan bireyler çok riskli müşteri kapsamında yer alır. Eğer ki 1100 puan altında kredi notuna sahipseniz kredi notunuz düşük olarak adlandırılır. Peki bankaya başvuran bireyin kredi notu düşük olsa da kredi çıkar mı? Bu tamamen başvuru yapılan bankanın kredi politikalarına ve ülkenin genel ekonomik durumuna göre değişir. Bilindiği üzere her banka farklı bir kredi politikası izler. Mali yönden güçlü olan, nakit sıkıntısı yaşamayan bankalar, kredi kullandırma konusunda daha iştahlıdır. Yine gelişim aşamasında olan, piyasadaki diğer bankalarla rekabet içinde olmak isteyen ve müşteri portföyünü genişletmek isteyen bankalar da kredi kullandırma konusunda daha esnek olabilmektedir. Fakat ülke içi ekonomik gelişmeler negatif yöndeyse, finansal piyasalarda nakit akışı zayıfsa kredi başvuruları genelde olumsuz sonuçlanır. Bu gelişmeler bankalarda likidite problemi yarattığı için kredi notu yüksek olanların kredi başvurusu bile reddedilebilir.

 

Kredi Notu Düşük Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Normal şartlar altında kredi notu düşüklere kredi çıkma olasılığı çok düşüktür. Fakat kredi puanınız düşük olsa dahi bazı bankalardan kredi almanız mümkündür. Nitekim bankalar tarafından kredi notu sorgulama puanı dikkate alınan ilk kriter olsa da gelir kriteri de çok önemlidir. Eğer ki geçmiş dönemlerdeki kredi borcu, kredi kartı borcu vb. nedeniyle kredi notunuz düşük çıkıyorsa ve şu an sabit bir geliriniz varsa özellikle yeni oluşumlu ve/veya müşteri sayısını arttırmak isteyen bankalara kredi başvurusu yapıp olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu bankaları; Burgan Bank, Odea Bank, Aktif Bank, İNG Bank, Alternatif Bank, Fibabanka olarak sıralayabiliriz. Kredi notu düşük olanların kredi çekebilmesini kolaylaştıracak bir diğer husus da kefil gösterilmesidir. Eğer ki kredi puanı iyi olan ve sabit maaşlı çalışan birini kefil olarak gösterirseniz, saydığımız bankalar dışında kalan başta Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar olmak üzere diğer bankalardan da kredi bulma şansı elde edebilirsiniz.

 

Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat!

Her ne kadar düşük kredi notuna rağmen bazı bankalar kredi verebiliyor olsa da kredi başvurusu yaparken dikkatli olmak gerekir. Nitekim olumsuz sonuçlanan her kredi başvurusu, kredi notunu düşürmektedir. Kredi notunuzu daha fazla düşürmemek için ön araştırma yapıp kredi çıkma ihtimali en yüksek olan banka üzerinden kredi talep başvurusunda bulunmanız doğru olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.