• CUMHURIYET ALTINI
  3.231,60
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1659
  % 0,99
 • € EURO
  9,6456
  % 0,95
 • £ POUND
  10,6339
  % 0,90
 • ¥ YUAN
  1,2161
  % 0,95
 • РУБ RUBLE
  0,1066
  % 0,68
 • BITCOIN
  107001,251
  % 1,85
 • BIST 100
  1.142,89
  % -0,14

Kredi Kartı Limitini En Hızlı Nasıl Yükseltebiliriz?

Kredi Kartı Limitini En Hızlı Nasıl Yükseltebiliriz?

Bu yazıda; kredi kartı limit arttırma ve yükseltme işlemleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca; kredi kartı limit arttırma nedir, kredi kartı limit yükseltme internetten ve sms yoluyla nasıl yapılır, kredi kartı limit yükseltme ve limit arttırma talebi kaç gün sürer, kredi kartı limit yükseltme kredi notunu etkiler mi gibi soruların cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Nedir, Neden Yapılır?

Kredi kartı limit yükseltme işlemi, hali hazırda kullandığımız kredi kartının banka tarafından tanımlanmış harcama seviyesini daha yüksek bir düzeye çıkarmaktır. Örnek vermek gerekirse 2.000 tl olan kredi kartı limitimizi, gelirimizle orantılı olmak şartıyla 2.500 liraya çıkarılmasını talep ettiğimizde bu işlemin adı kredi kartı limit arttırım talebi olarak adlandırılır. Peki neden kartımızın limitini yükseltme gereği duyarız? Kredi kartlarını ilk teslim aldığımızda belirli bir limit doğrultusunda alışverişe açılır. Fakat maaş, aylık vb. gelirlerimiz arttıkça ve buna paralel olarak harcamalarımız yükseldikçe kredi kartı limitimiz yetersiz kalabilir. Yine mobilya, beyaz eşya gibi ihtiyaçlarımızı taksitli bir şekilde alabilmek için kart limitimiz yetersiz kalabilir. Bu gibi nedenlerle bankamıza kredi kartı limit yükseltme başvurusu yaparak kart limitini arttırabiliriz.

 

Kredi Kartı Limitini En Hızlı Nasıl Yükseltebiliriz?

Limiti düşük olan kredi kartları; özellikle beyaz eşya, mobilya, teknolojik ürünler, nakit avans ihtiyacı gibi durumlarda yetersiz kalabilmektedir. Nitekim aylık taksit ödemesini karşılayabilecek durumda olsak bile sırf limiti yetersiz kaldığı için istediğimiz ürünü alamayabiliyoruz. Bu durumda kredi kartımızın limitini bir an önce yükseltmenin yollarını arıyoruz. Peki kredi kartı limitini en hızlı nasıl yükseltebiliriz? Kredi kartı limiti neye göre belirlenir sorusunun en önemli cevabı gelir düzeyidir. Dolasıyla kredi kartını aldığınız tarihten bu yana geliriniz(maaş vb.) arttıysa bu durumu bankaya bildirerek kredi kartı limit yükseltme başvurusu yapabilirsiniz. Limit arttırma talebinizin kısa sürede ve olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali yüksektir. İkinci kriter ise kredi notunuzdur. Kredi notu sorgulama sonucunda kredi puanınız riskli bir seviyede değilse kredi kartınızın limitini hızlıca yükseltebilirsiniz. Son ve en önemli kriter ise kişilerin durumuna bağlı olmayan ve tamamen ülkenin genel ekonomik durumudur. Eğer ki piyasalarda nakit bolluğu fazlaysa, kredi faizleri düşükse ve bankaların kredi-kredi kartı kullandırma politikası sıkı değilse diğer kriterleriniz uyumsuz olsa bile kredi kartı limitini arttırma talebiniz en kısa sürede olumlu sonuçlandırılabilir.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit arttırma başvurusu, bankalara göre değişkenlik göstermekle birlikte internetten, sms yoluyla, atm yoluyla yapılabilmektedir. En sık kullanılan kredi kartı limit yükseltme başvurusu internetten ve sms üzerinden gerçekleşmektedir. Bu iki yöntemi daha detaylı şekilde açıklayalım;

Kredi kartı limit yükseltme internetten; bu yöntemde hem bankanın internet sayfası üzerinden hem de internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasıyla kredi kartı limitinizin yükseltilmesini talep edebilirsiniz.

Kredi kartı limit yükseltme sms ile; bu yöntemde ise cep telefonunun mesaj gönderme kısmından, banka tarafından belirtildiği şekilde mesaj atarak sms ile kredi kartı limitini arttırma talebinizi iletebilirsiniz.

Bunlar haricindeki kredi kartı limit arttırma yöntemleri; müşteri hizmetlerini arayarak limit arttırma, şubeye giderek limit arttırma olarak sıralanabilir.

Kredi kartını limitini yükseltme

Kredi Kartı Limit Yükseltme Talebi Kaç Gün Sürer?

Kredi kartı limit arttırma yöntemlerini ve hangi kriterlere göre başvurunun olumlu sonuçlanabileceğini yukarıda belirttik. Peki kredi kartı limit arttırma talebi kaç gün sürer? Bununla ilgili belirlenmiş bir süre bulunmamakla birlikte tamamen bankanın bu yöndeki tutumuna göre değişir. Eğer ki gelir artışınız banka tarafından da tespit edildiyse ve kredi notu düşüklüğü sözkonusu değilse talep en kısa sürede ve olumlu şekilde sonuçlanabilir. Fakat aksi durumda limit yükseltme talebiniz beklemeye alınabilir ya da direkt reddedilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere en önemli etkenlerden başında, bankaların kredi politikası gelmektedir.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Kredi Notunu Etkiler mi?

Her banka ve finans ürününde olduğu gibi kredi kartı da kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır. Dolayısıyla kredi notunuz ve kredi kartı limit arttırma talebiniz birbirini etkilemektedir. Eğer ki kredi notu sorgulama sonucunda kredi puanınız düşükse limit yükseltme talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Yine kredi kartı limit arttırma talebinizin olumlu sonuçlanması da kredi notunu etkileyen faktörler içindeki mevcut borç yükü düzeyini arttıracağı için kredi notunun düşmesine neden olabilir.

 

Öğrenci Kredi Kartı Limit Yükseltme Mümkün mü?

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar, bu kartların limitlerini genelde çok düşük tutmaktadır. Bu nedenle bilhassa üniversitede okuyanlar, öğrenci kredi kartı limit yükseltme mümkün mü şeklinde sorular yöneltmektedir. Çalışan bireylerde maaş artışı vb. gelişmeler doğrultusunda kredi kartı limitleri güncellenerek artış sağlanabilmektedir. Fakat öğrencilerin maaş vb. gelirleri olmadığı için öğrenci kredi kartı limit yükseltme talepleri genelde olumsuz sonuçlanmaktadır. Eğer ki bankaya belgelendirilmiş bir gelir sunulursa ve diğer kriterler de sağlanıyorsa az miktarda da olsa limit yükseltilebilir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.