Uncategorized

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartları, hayatımızın birçok aşamasında sunduğu maddi kolaylıklar ile vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor. Gerek taksitli alışveriş özelliği ile gerekse de nakit avans özelliği sayesinde tüketicilere önemli avantajlar sunan kredi kartları, doğru kullanım sağlandığında büyük faydalar sağlıyor. Doğru kullanımdan kasıt, gelirle orantılı olarak harcama yapılmasıdır. Nitekim orantısız harcamalar, ilerleyen dönemde ödemelerin gecikmesine ve kredi kartı gecikme faizi işlemesine neden olmaktadır. Peki kredi kartı gecikme faizi nedir? Gecikme faiz oranı hesaplaması nasıl yapılır, inceleyelim.

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Kredi kartları belli bir limit dahilinde tanımlanır ve bu limit doğrultusunda alışveriş yapılabilir. Ödeme aşamasında ise dönem içinde yapılan harcamalar o ayın toplam borcu olarak hesaplanır ve kredi kartı ekstresi oluşturulur. Birçok kişi kredi kartı asgarisini yatırırsam faiz işler mi şeklinde sorular yöneltiyor. Normal şartlarda ekstre borcunun tamamı ödenmelidir. Fakat tamamını ödemezsek ödenmeyen kısım için banka tarafından faiz işletilir. Bu faize; kredi kartı gecikme faizi denilmektedir. Ek olarak kredi kartının asgari ödeme tutarı altında bir ödeme yapılırsa gecikme faizine ek olarak akdi faiz oranı da işletilir. Peki kredi kartının gecikme faizi ne zaman başlar?

 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Ne Zaman Başlar?

Kredi kartı sahipleri, kart borcu ödemesinde sorun yaşadığında; kredi kartı gecikme faizi ne zaman başlar, merak ediyorlar. Normal şartlarda kredi kartı ekstre borcunuzun tamamını ödemezseniz kalan borç için bir sonraki hesap kesim tarihine kadar geçen 30 günlük süre üzerinden gecikme faizi işler. Fakat hesaplama işlemi iki bölümde yapılır; ilk olarak kart borcu ödemesi süresi olan 10 gün üzerinden faiz miktarı hesaplanır. Daha sonra da bir sonraki hesap kesim tarihine kadar ki 20 günlük süre üzerinden faiz hesaplanır ve toplam faiz tutarı belirlenir. Peki neden direkt 30 gün üzerinden faiz hesaplaması yapılmıyor? Çünkü kart borcunuzun asgari ödeme tutarından daha az bir ödeme yaptığınızda gecikme faizine ek olarak akdi faiz hesaplaması da yapılıyor. Bu durumda ilk 10 gün için kalan toplam borcunuz üzerinden gecikme faizi hesaplanırken kalan 20 günlük süre üzerinden de asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmı üzerinden akdi faiz hesaplaması yapılır.

 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama konusunu açıklamadan önce, kredi kartı gecikme faizi aylık mı günlük mü bunu cevaplandıralım. Bankalar gecikme faizini günlük olarak hesaplamaktadır. Bu doğrultuda bir sonraki kredi kartı ekstre kesim tarihine kadar toplam faiz tutarı hesaplanır ve dönme borcuna eklenir. 2019 itibariyle kredi kartı gecikme faiz oranları azami %2,65, akdi faiz oranı ise %2,15 olarak belirlenmiştir. Örnek bir kredi kartı ekstresi üzerinden faiz hesaplama işlemini açıklayalım: 1 Haziran itibariyle kredi kartı ekstre borcunuz 1000 TL olsun. Bu borcun asgari ödeme tutarı yaklaşık 300 lira olacaktır. Çeşitli nedenlerle dönem borcunuzun tamamı yerine asgari ödeme tutarını yatırdığınızı varsayalım. Bu durumda dönem borcunuzdan kalan 700 tl için kredi kartı gecikme faizi işleyecektir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama formülü şu şekildedir;

Gecikme Faiz Tutarı= Ödenmeyen tutar x Gün sayısı x Günlük gecikme faiz oranı

(Not: 2019 itibariyle kredi kartı gecikme faiz oranı %2,65’tir.)

700 tl  x 30 gün x %2,65/30 = 18,55 tl faiz çıkar. Buna diğer masraflar(KKDF, BSMV) da eklendiğinde toplam 22,26 tl gecikme faizi hesaplanır.

Yukarıda hesaplamanın sözlü açıklaması şudur; 1000 liralık kredi kartı borcunuzun sadece 300 liralık asgarisini ödediğinizde geriye kalan 700 liralık borç için 30 günlük sürede toplam 18,55 tl faiz işletilir. Eğer ki asgari tutarın altın bir tutar yatırırsanız, gecikme faizine ek olarak asgari ödeme tutarı ile yatırılan tutar arasındaki fark için akdi faiz işletilir. Bu nedenle kredi kartı dönem borcunuzun tamamına yakınını ödemeye çalışın.

Etiketler

Hasan Benli

Kredi bak sitesi editörü, kredi uzmanı. Uzun yıllardır bankacı. 2 çocuk babası yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı