• CUMHURIYET ALTINI
  2.986,20
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7065
  % 0,05
 • € EURO
  9,0064
  % 0,19
 • £ POUND
  9,8314
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  1,1337
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,1004
  % 0,29
 • BITCOIN
  78746,566
  % -2,51
 • BIST 100
  1.102,65
  % 0,59

Koronavirüsten Dolayı Fiyatı Artan Ürünler

Koronavirüsten Dolayı Fiyatı Artan Ürünler

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünyadaki liderler sıklıkla evde kalın çağrısı yapıyorlar. Ülkemizde de etkin olan koronavirüs salgınından hem toplum hem de ekonomimiz olumsuz etkilenmektedir. İnsanların dışarı çıkamamaları neticesinde koranavirüsten dolayı fiyatı artan ürünler olmuştur. Koronavirüsten dolayı fiyat artışı olan ürünlerin başında  gıda ürünleri yer almaktadır.

Koronavirüs en çok hangi ürünlerin fiyatını artırdı?

Ülkemizde meydana gelen koronavirüs salgınından sonra marketlerde yapılan araştırmalar neticesinde fiyatı en çok artan ürünlerin başında kırmızı et gelmektedir. Tüm ülkeler ekonomilerinin salgından en az etkilenmesini sağlamak amacıyla çeşitli tedbir paketleri açıklamışlardır. Yapılan araştırmalar salgından dolayı meydana gelen fiyat artışlarının en önemli sebepleri arasında üretici fiyatlarının artışının rol oynadığı görülmektedir.
Bloomberg HT’den Erol Oytun Ercan’ın haberine göre fiyat artışının temelinde perakendecilerin oynadığı fiyat politikaları yer almaktadır.  Türkiye’nin en büyük perakendecisinin net kâr oranının yüzde 3 olduğunu belirten Vardas, tedarikçilerden gelen fiyat artışına perakendecinin edebileceği etkinin yüzde 3’ten daha fazla olamayacağını söyledi.

Koronavirüsten Dolayı Fiyatı Artan Ürünler

Koronavirüsten Dolayı Fiyatı Artan Ürünler

Salgından Dolayı Fiyatının Artması Beklenen Ürünler Nelerdir?

Edinilen bilgiye göre virüs salgınından en çok etkilenecek ürünler arasında özellikle yurt dışından tedarik edilen pirinç, kuru gıda, bakliyat ürünleri gibi temel gıda ürünler yer almaktadır. Marketlerin yapacağı indirim kampanyalarının salgını daha çok tetikleyeceği konusu gündeme gelmiştir. Ayrıca toptancılar şu an için ülkemizde 2-3 aylık pirinç ve bakliyatın Türkiye’deki evlerde stoklandığını belirtti. Ayrıca perakendeciler birliğinden yapılan açıklamaya göre ülkemizin geçtiği şu zor dönemlerde fiyat artışına gitmeyen bazı market zincirlerinin de önümüzdeki dönemde zorunlu olarak fiyat artışına gidecekleri belirtilmiştir.

Koronavirüs Ülkemiz Ekonomisine Zarar Verecek Mi

Koronavirüs kabusu tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz etkilemektedir.  Aynı şekilde Koronavirüs tüm dünya ekonomisi ile beraber ülkemiz ekonomisine de zarar verecek gibi görünmektedir. Yaşadığımız şu tarihi günlerde koronavirüs tüm dünyanın hem sosya hayatını hem de ekonomisini etkisi altına almıştır. Açıklanan sokağa çıkma yasakları, işletmelere dair kısıtlamalar ve önlemler neticesinde koronavirüsün ülkemiz ekonomisine zararlarını en aza düşürmeyi hedeflemiştir.

İlgili İçerik

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.