• CUMHURIYET ALTINI
  16.760,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2223839,451
  % 1,52
 • BIST 100
  %

Koronavirüs Salgınında Yardım Dağıtan Kuruluşlar

Koronavirüs Salgınında Yardım Dağıtan Kuruluşlar

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından sonra bir çok devlette olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım kampanyaları düzenlenmeye başladı. Devletin bir çok kuruluşu koronadan dolayı ekonomik sıkıntı çekmeye başlayan ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye başladı. Peki koronavirüs salgınında yardım dağıtan kuruluşlar hangileri? Yaptığımız araştırmaya göre virüs salgınında yapılan yardım miktarları değişmekle birlikte en çok yadım yapan devlet kurumu 25 000 tl ye kadar destek sağlıyor.

Koronavirüs Salgınında Yardım Dağıtan Kuruluşlar

Koronavirüs Salgınında Yardım Dağıtan Kuruluşlar

Devlet, karantina sürecinde hangi destek paketlerini açıkladı?

Koronavirüs salgınının ardından devlet yarım kampanyaları il ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışmaktadır. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama göre e-devlet üzerinden herkese maske ve kolonya bedava dağıtılacak, ayrıca bu günlerde bor ile temizlik sağlayan borel adlı dezenfektan ürününün de tanıtımı yapıldı. Bunu dışında açıklanan diğer yardım paketleri şu şekilde;

Cumhurbaşkanlığı Milli Dayanışma Kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 30 Mart 2020 tarihinde başlatılan bu kampanya ile korona virüs salgını sürecinde mağdur olan gelir düzeyi düşük vatandaşlara ek gelir sağlanması sebebiyle tüm vatandaşların katılım gösterebileceği devlet aracılığı ile bir yardım kampanyası başlattıklarını,toplanan paraların salgın sürecinde ekonomik sıkıntı çeken çevrelere devlet eliyle ulaştırılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardım kampanyasında yaptığı açıklamaya göre 7 aylık maaşını kampanyaya bağışladığını belirtti. Yardım paralarının ihtiyaç sahiplerine hangi şekillerde ulaştırıldığına dair bir açıklama ise henüz yapılmadı. Böylece koronavirüs salgınında yardım dağıtan kuruluşlar için dönem başlamış oldu.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetin aldığı ekonomik önlemlerde bahsettiği kamu bankalarından alınacak temel ihtiyaç kredisi ödemeleri ne zaman başlayacak.Üç kamu bankası hane halkı geliri 5 bin TL'nin altında olan ailelere 6 ay ödemesiz kredi desteği başlatmıştı. Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan destek kredileri temel ihtiyaçların uygun şartlarda finanse edilebilmesi amacıyla, 10 bin TL'ye kadar 36 aya kadar vadeyle sağlanacağı duyuruldu. Başvuruna sahipleri

İlgili İçerik

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının Yardım Kampanyaları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne bağlı olan ve 81 ilin bütün ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları oluşturulan bütçede toplanan paraları bulundukları yerlerde ihtiyaç sahibi vatandaşları belirleyip ulaştıracak. Bu çerçevede yapılacak yardımların henüz başlamadığı da gelen yorumlar arasında yer almaktadır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı hakkında detaylar şu şekildedir:

  • Belirlenen kamu bankaları bireylere ve işverenlere 5000, 7500 ve 10.000 TL tutarlarında ilk 6 ay ödemesiz kredi verecek.
  • Halkbank, esnaflara “İşletme ve Finans Desteği” adı altında 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye bölünmüş 25.000 TL tutarında destek sağlayacak.
  • Halkbank ayrıca sanatkar ve esnafların borcunu faizsiz olarak ve 3 ay süreyle erteleyecek.
  • Ziraat Bankası, firmalara istihdam azaltmamak koşuluyla 3 aylık dönem süresince personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verecek.
  • Vakıfbank, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını; bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı en kısa zamanda Kısa Çalışma Ödeneği oluşturulacağını, böylece faaliyetlerini azaltmak ya da durdurmak zorunda kalan iş yerlerine 3 ay süre zarfında maaş desteği verileceğini açıkladı. Ayrıca sağlık çalışanlarının performans ödemeleri de 3 ay boyunca tavandan yapılacak.

Sosyal Yardım Parası Ne Kadar Oldu 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir düzenleme de sosyal yardım parasında oldu. Sosyal Yardım Parası Ne Kadar Oldu diye merak eden ihtiyaç sahiplerini sevindiren haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un 11 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre doğum yapan kadınlara verilen şartlı doğum yardımının 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara verilen yardım parasının da 325 liraya çıkarıldı. Yine Bakan sosyal yardımlar içerisinde hak

İlgili İçerik

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından Sosyal Yardım Parası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde yaşanan bu süreçte ihtiyaç sahiplerinin sıkıntılarını gidermek amacıyla sosyal yardıma muhtaç ailelere 1000 lira yardım yapacak.

Yaşanan bu pandemi sürecinde işten çıkarılan veya ücretsiz izne gönderilen ve geçim sıkıntısı çeken ailelere gereken belgelerini e-Devlet sistemi üzerinden yükleyerek destek programına başvuru yapabileceklerdir.

Türkiye Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilenecek?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomileri derinden sarsan koronavirüs salgını ülkemizde de ekonomiye zarar vermektedir. Türkiye ekonomisi koronavirüsten nasıl etkilenecek bunu önceden kestirek güç olmakla birlikte bir takım tahminler ile virüs salgınının ekonomimiz üzerine etkilerini ortaya koyabiliriz. Ülkemiz ekonomisi zor bir süreçten geçmekte iken virüs salgınının da ortaya çıkmasıyla daha zor duruma doğru gitmeye başlamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başlattığı biz bize yeteriz yardım kampanyası zor günlerimizde

İlgili İçerik

Kızılay da Yardım Kampanyası Başlattı

Kızılay tarafından yapılan açıklamaya göre afet ve salgın hastalıklar dönemi için oluşturulan gıda destek paketleri 150 bin aileye ulaştırılacak. Ayrıca temizlik malzemeleri ve dezenfektan malzemelerinin bulunduğu 100 bin koli de ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştırılıyor. Salgın sürecinde maddi sorunları yaşayan dar gelirli ailelere de 400 TL maddi yardımda bulunulmaya başladı.

Virüs salgınında destek veren özel sektör kurumları hangileri?

Koronavirüs salgını sırasında yaşanan ekonomik çöküntüleri engellemek için devlet kurumlarının yanı sıra özel kuruluşlar da yardım kampanyaları başlattılar. Bu özel kuruluşlar ve dernekler arasında AHBAP derneği de yer almaktadır. Koç, Mavi jeans, koton grubu da çalışanlarını ücretli izine çıkardıklarını açıkladı.

 

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort