• CUMHURIYET ALTINI
  2.978,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6604
  % 0,43
 • € EURO
  8,9115
  % 0,04
 • £ POUND
  9,7897
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  1,1165
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0990
  % -0,19
 • BITCOIN
  81649,715
  % -0,52
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41

Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanır

Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanır

Kiralara yapılacak zam oranları belirli sabit seviyelerde yapılsa da zaman zaman mülk sahibi ile kiracı arasında kira zam oranı nasıl hesaplanır diye sorunlara yol açmaktadır. 2020 yılı kira zam oranlarını öğrenmek için ziyaret ettiğimiz Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Haziran ayında 12 aylık TÜFE oranı yüzde 19,88 olarak belirlendi. Bu doğrultuda ev sahipleri, kiracılarına bu ay içerisinde yüzde 19,88 oranında zam yapılabilecek.  Yıllık kira artışı olarak belirlenen bu oran yasal haktır. Daha önceki yıllarda sabit olarak %10 kabul edilen zam oranı yapılan yeni düzenlemeye göre artık farklı hesaplanacak. Ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli yasal haklardan biri olan kira artışının hesaplanması çok daha kolay olarak yapılabiliyor.

Kira Zam Oranı

Kira Zam Oranı

Kiraya Yapılan Zam Nasıl Hesaplanır?

Kiracının oturduğu yıl sayısı ile hesaplama yapılmaz. Senelik olarak TÜFE oranına göre işlem yapılır. Örneğin 1000 TL olan kira 19.88 zam oranından sonra 1198,8 TL olur. Uygulanan bu zam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek zam oranı denilebilir. Bu oranın üstünde zam yapamaz fakat altında kalabilir. Ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Önemli olan oranın üstüne çıkmamaktır. Taraflarca bir anlaşma yapılmamış ise 5 yıldan uzun ya da 5 yıldan kısa olarak yapılan kira sözleşmeleri göz önünde bulundurularak uygulanacak kira bedeli her yıl değiştirilebilecektir.

en çok kazandıran yatırım araçları

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Eğer ki bir miktar paranız var ise o, paranızı kıymetlendirmek ve artırmak istersiniz. Çeşitli yatırım yollarını kullanarak paranızı katlamanız da mümkündür. Fiyatlar ve harcamalar her geçen gün artıyor. Bu yüzden de elinizdeki parayı korumanız zorlaşıyor. İyi bir yatırım aracına paranızı yatırarak ciddi miktarlara ulaşmanız mümkündür. Bunun için ilk olarak, yatırım araçlarını araştırmalısınız. Bilgi sahibi olmadan tercih yapmamalısınız. Kendiniz için ya da aileniz için paranızı iyi

İlgili İçerik

Kira Artışı Yasal Olarak Yapılan Bir Zamdır

Önceleri Türkiye istatistik kurumu tarafından her ay açıklanan zam oranları yeni yapılan düzenlemeye göre 12 aylık TÜFE üzerinden yapılmaya başlandı. Ocak 2019 itibari ile Tüketici Fiyat Endeksi resmi gazetede yayınlanması üzerine yürürlüğe girdi.  Resmi gazetede belirtilen anlaşmaya göre, ‘Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilen ilgili 344’üncü maddeye istinaden, iki taraf arasında bir anlaşma yoksa verilecek kira bedeli bir önceki yılın kira bedelinin 12 aylık TÜFE oranının daha önceki oranı geçmeyecek koşuluyla, kiralanan yerin durumuna göz önünde bulundurularak hakkaniyete göre belirlenmektedir.’ Kira artışı konusunda ev sahipleri ile kiracılar arasında çıkan bir diğer sorun da kiralanan mülkün içerisinde kiracı tarafından yapılan değişikliklerin kiradan düşülüp düşülmeyeceği konusudur. Kiracı tarafından yapılan tadilat, onarım, hizmet alımı gibi işler genellikle sonraki kiradan düşülür. ancak değişiklik yapılmadan önce ev sahibi ile oturup konuşmak en mantıklısı olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.