• CUMHURIYET ALTINI
  3.115,00
  % 0,97
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2683
  % 0,38
 • € EURO
  10,0654
  % 0,34
 • £ POUND
  11,6989
  % 1,35
 • ¥ YUAN
  1,2888
  % 0,66
 • РУБ RUBLE
  0,1115
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  480380,537
  % 1,06
 • BIST 100
  1.460,90
  % 1,36

Hobi Bahçesi Yasasının Detayları

Hobi Bahçesi Yasasının Detayları

Günümüzde şehirlerde yaşayan milyonlarca kişi köylerindeki yaşamını aramakta hatta bir kısmı emekli olup köyüne yerleşip şehir ile ilgisini tamamen koparmaktadır. Emeklilik yaşına gelmemiş ancak köyüne özlem duyan bir kısım kişiler de şehirlerin kıyılarında kendilerine tarla veya arsa alarak hobi bahçeleri oluşturmaktadır. bu hobi bahçeleri sayesinde bir şeyler ekip biçerek hem kendi özlemlerini gidermekteler hem de doğal ve organik ürün yetiştirmektedirler.

Hobi Bahçesi Yasasının Detayları

Hobi Bahçesi Yasasının Detayları

 

Sayıları gittikçe artan bu hobi bahçeleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç hobi bahçeleri ile ilgili çok net konuştular. Tarım Bakanı Pakdemirli tarım arazilerinin üzerinde yer alan ve tarımsal üretimi tehdit eden hobi bahçelerinin yıkılacağını söyledi. Ayrıca TBMM’de torba yasa teklifinde hobi bahçeleriyle ilgili maddelerin de yer aldığını belirtti.

Yasal Düzenleme Neleri İçeriyor

Buna göre;

1- Arsa özelliğini yitirmiş tarım arazilerindeki hobi bahçeleri yıkılacak,
2- Hobi bahçesi olarak kullanılmak üzere bozulan tarım arazisinin her bir m2 si için 165 TL para cezası kesilecek,
3- Tarım arazileri üzerine inşa edilen hobi bahçelerinin kaldırılması için vatandaşa 3 aylık bir süre tanınacak. Eğer bu süre zarfında hobi bahçesi kaldırılmazsa, valilik veya il özel idaresi devreye girerek bu bahçeler yıkılacak ayrıca yıkma masrafı da araziyi o hale getirenlerden alınacak,
4- Eğer bu durumda yer alan hobi bahçesi ovadaki tarım arazisi üzerinde yer alıyorsa ceza iki kat artırılmış olacak,
5- Çiftçiler bu uygulamanın dışında tutulacak. Tarımsal amaçlı ve izinsiz kurulan yapılar için çiftçiye 5 yıl süre ile cezanın yarısı uygulanacak.

Hobi Bahçesi Düzenlemesi Var Ama Uygulayan Yok

 

Hobi bahçelerinin durumunu ortaya koyan ve meclis tarafından daha önce çıkarılmış yasal bir düzenleme bulunmamakla birlikte tarım arazilerinin korunması amacıyla çıkarılmış olan 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası hobi bahçeleri için de kullanılmaktadır. Bu yasanın çıkarıldığı tarih 2005. Ayrıca ilerleyen yıllarda bu yasaya çeşitli eklemeler de yapılmıştır. Bu yasa ile tarım arazilerinin bulunulan ilçe bazında “Yeter Gelirli Arazi Büyüklüğü”nün tespitinin gerçekleşmesi gerekiyor. Daha açık konuşmak gerekirse bu yasa ile ilçede bulunan 10 dönümlük bir arazi için o ilçedeki kuru tarım arazileri 10 dönümün altında bölünememesi gerekmektedir. Ancak 2005’ten bu yana yürürlükte olan bu yasa kimse tarafından uygulanmadığı için hobi bahçeleri ile ilgili böyle bir boşluk oluşmuş durumda. Bundan dolayı da bölünmemesi gereken araziler hobi bahçesi adı altında 500-300 ve hatta 100 metrekareye bölünmüş durumda.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.