• CUMHURIYET ALTINI
  16.760,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hem Bağ-Kur’lu Hem SSK’lı Olunur Mu?

Hem Bağ-Kur’lu Hem SSK’lı Olunur Mu?

Çalışma hayatında 2011 senesi itibari ile kişi için işvereni SSK ya aynı anda kendisi de BAĞ-KUR’a prim ödeme hali mümkün olmaktadır. Böylelikle çok daha yüksek emekli aylığı alınabilmektedir. Çalışma hayatında yapılan değişiklikler ile sigortalılık yöntemleri de aynı şekilde değişikliklere uğramıştır.

Günümüzdeki İş Olanakları ve Sigortalılık

Günümüzde artık iş olanakları yeniliklere açık bir şekilde süre gelmektedir. Mesela genç bir aday bir şirkette sigortalı çalışırken; diğer yandan kurduğu bir bilgisayar şirketinde yazılımlar ya da oyunlar yazarak girişimci sıfatıyla üretim yaparak BAĞ-KUR ‘lu olabilmektedir. İki koldan aktif olan sigortalılık ileri ki dönemlerde emekli aylıklarının artmasında etkilidir.

 

hem bağkurlu hem ssklı olunur mu

hem bağkurlu hem ssklı olunur mu

Sigortalılık Hali

Sigortalılık halleri çalışma hayatında çok kez çakışma yaşar. SSK’lı emekli olmak kuşkusuz bir avantajdır. Ancak kendi şirketinde olan biri SSK’lı olamaz, BAĞ-KUR ‘lu sayılır ve SSK’dan emekli olamaz.

Bir kişi hem kendi primini öderken diğer yandan başka yerde çalışıp SSK’lı olabilir. Yani bu durum hem BAĞ-KUR ‘lu hem SSK’lı olmak demektir. İki tarafa prim ödense de kişi SSK’lıdır. Bu durumda kazanç sağlanan durum emekli maaşının artışıdır. Ancak istenirse BAĞ-KUR kaydı durdurulabilir. Bir başka seçenek iki primi de aynı anda ödeme hakkıdır. Her iki prim ödendiği takdirde emekli maaşı yüksek olacaktır.

Emeklilikte Primlerin Tek Hesapta Toplanması

Diğer taraftan gelir vergisi mükellefi olan kişiler BAĞ-KUR ‘lu olmak zorundadır. Esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı kişiler BAĞ-KUR’lu olmak zorundadır. Komandite ortakları BAĞ-KUR ‘ludur. BAĞ-KUR ‘lu iken farklı bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışma yapılırsa çifte emeklilik söz konusu değildir. Ödenen primlerin hepsi SSK primlerine eklenmektedir. Yani iki taraflı prim ödeyenler emeklilik aşamasına gelindiğinde bir araya gelip toplanacak ve aylığa bağlanacaktır.

Kısaca bir sigortalı hem devlet memuru hem BAĞ-KUR ‘lu hem de SSK’lı olabilir. Emeklilik zamanında öncelik Devlet memurluğudur. Sonrasında SSK’lı sayılır. Ancak sigorta halleri çakışma durumu yaşarsa da hem SSK’lı olarak hem de BAĞ-KUR’lu olarak prim ödenebilir. Yani kendi adına iş yeri açana kadar SSK’lık devam eder. Her şekilde amaç yüksek emeklilik maaşıdır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort