• CUMHURIYET ALTINI
  16.760,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Gram Altın mı Çeyrek Altın mı Biriktirmeliyiz?

Gram Altın mı Çeyrek Altın mı Biriktirmeliyiz?

Kuşkusuz ki bireysel amatör yatırımcılar arasında en çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden birisi altın yatırımıdır. Nitekim önemli yatırım emtialarından biri olan altın, güvenli liman olma özelliğini ve paranın değer kaybını önleme özelliğini hala sürdürüyor. Peki bireyler hangi altın yatırımına yönelmeli? Altın birikimini nasıl yapmalı? Bugünkü yazımızda gram altın mı çeyrek altın mı konusunu değerlendireceğiz. Bu kapsamda çokça dile getirilen; gram altın mı çeyrek altın mı almalı, gram altın mı çeyrek altın mı kârlı, çeyrek altın mı gram altın mı avantajlı, birikim için çeyrek altın mı gram altın mı tercih edilmeli şeklindeki soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Gram altın mı çeyrek altın mı almalı?

Gram Altın ve Çeyrek Altın Yatırımı Nedir?

Altın yatırımı denince halk arasında akla ilk çeyrek altın biriktirme geliyor. Geleneksel bir yöntem olan çeyrek altın biriktirme, maaşlardan kalan paraların çeyrek altın alınarak yatırıma dönüştürülmesidir. Fiziki yatırım olarak adlandırılan bu yöntemle her ay bütçe doğrultusunda kenara çeyrek altın konabilmektedir. Gram altın yatırımı ise son yıllarda daha popüler hale gelen ve avantajları daha fazla olan bir yöntemdir. Gram altın birikimi hem fiziki şekilde hem de sanal ortamda yani banka hesabı üzerinden yapılabilmektedir. Bazı bireyler gram külçe altın alarak yastık altı birikim yaparken birçok kişi banka altın hesabı açarak gram altın biriktirmektedir. Peki gram altın mı çeyrek altın mı almalı, hangisi daha avantajlı, karşılaştırma yapalım.

 

Çevrek Altın mı Gram Altın mı Avantajlı?

Geleneksel altın biriktirme yöntemi olan çeyrek altın yatırımı, bazı avantajlar içerse de günümüz koşullarında olumsuz yönleri artmaktadır. Bunun yanı sıra bankalardaki gram altın hesabına olan ilginin artmasıyla birlikte bu yöndeki yatırımlar giderek artmaktadır. Peki birikim için çeyrek altın mı gram altın mı almalıyız? Bahse konu altın biriktirme yöntemlerini, özelliklerini ve avantajlarını kıyaslayarak gram altın mı mantıklı çeyrek altın mı, karar verebiliriz.

 

Çeyrek Altın Avantajları-Dezavantajları

→ Çeyrek altın günümüzde 400 tl seviyelerine çıkmıştır. Bu nedenle düzenli çeyrek altın biriktirmek oldukça zordur.

→ Acil nakit ihtiyacı oluşması durumunda çeyrek altın bozdurmak nispeten kolaydır fakat kuyumcularda alış-satış fiyat farkı yüksek olduğu için zararına bozdurmak durumunda kalınabilir.

→ Çeyrek altın birikimi evde yapıldığı için olası hırsızlık, çalınma vb. durumları nedeniyle güvenlik sorunu içerebilir.

→ Çeyrek altın biriktirmenin en önemli avantajı ise düğün vb. organizasyonlarda çeyrek altın takılması gerektiğinde, daha uygun fiyatlarla önceden alınmış çeyrek altınları kullanmaktır.

 

Gram Altın Avantajları-Dezavantajları

→ Banka altın hesabı yoluyla istediğiniz tutarda gram altın alabilirsiniz. Bu sayede her ay altın birikimi yapmaya devam edersiniz.

→ Banka altın hesabı oldukça güvenlidir. Çalınma vb. durumlarla karşılaşmazsınız.

→ Acil nakit ihtiyacı oluşması durumunda bankadaki hesabınızda yer alan altın birikiminizi, ihtiyacınızı karşılayacak kadar bozdurabilirsiniz. Hem de bu işlemi 7/24 yapabilirsiniz.

→ Gram altın birikiminin en büyük dezavantajı, fiziki bir yatırım olmadığı için düğün, nişan vb. durumlarda kullanılabilir olmamasıdır. Bu gibi durumlarda kuyumculardan alım yapmak durumunda kalırsınız.

 

Gram altın mı çeyrek altın mı almalı sorusuna, yukarıda yer alan faktörleri dikkate alarak karar verebilirsiniz. Açıkçası çeyrek altın mı gram altın mı avantajlı konusunda gram altın birikiminin daha çok avantaja sahip olduğunu görmekteyiz. Yine de tercihini fiziki altın yatırımından yana kullanmak isteyenler, külçe gram altın alarak birikim yoluna gidebilir. Eğer ki hali hazırda biriktirdiğiniz çeyrek altınlarınız ya da düğün takılarınız varsa ve bunları banka altın hesabına taşımak istiyorsanız; bankaların altın toplama günleri vasıtasıyla birikimlerinizi altın hesabına çevirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Çeyrek Altın Eski Tarih Yeni Tarih Farkı Nedir? | Kredi Bak5 sene önce
 • […] Bu nedenle kuyumcular tarafından eski çeyrek altın daha ucuza alınabilir ve satılabilir. Yatırım amaçlı çeyrek altın alacaksanız eski çeyrek almak en mantıklı yoldur. Takı maksatlı çeyrek altın alımında ise […]

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort