• CUMHURIYET ALTINI
  2.978,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6604
  % 0,43
 • € EURO
  8,9115
  % 0,04
 • £ POUND
  9,7897
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  1,1165
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0990
  % -0,19
 • BITCOIN
  81474,737
  % -0,41
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Kısa adı GSS olan Genel Sağlık Sigortası bütün vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanmaları amacıyla yürürlüğe girmiştir.  Genel sağlık sigortası şartlarından yararlanmanın temel koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak. Genel sağlık sigortası 2012 yılında yürürlüğe girdi ve sigortası olmayan herkes için zorunlu hale getirilmiştir.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

Bir ailede kişi başına gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise o ailede yaşayan herkes genel Sağlık Sigortasından prim ödemeden yararlanabilmektedir. Ancak kişi başına düşen gelir miktarı 676 TL ile 2029 TL arasında ise 81 TL prim ödemek zorundadırlar. Yani asgari ücretin 1/3 nün yüzde 12 si prim olarak ödenmektedir. Aylık geliri brüt olarak 2029 TL üzerinde olanlar ise 243 TL GSS primi ödemek zorundadırlar.

Maaş Azalırsa Kıdem Tazminatı Azalır Mı

Korona virüs salgını herkesi olumsuz etkiledi. Salgında etkilenenlerin başını ise işten çıkarılanlar veya ücretsiz izne ayrılanlar oluşturmaktadır. Çünkü beklenmeyen bu salgından dolayı iş yerleri çeşitli önlemler almak zorunda kalmışlardır. Aldıkları ilk önlem de işçi çıkarma veya işçileri ücretsiz izne gönderme şeklinde olmuştur. Alınan bu önlemlerin ardından salgının bittiği günlerde yeniden işe alımların olacağı açıktır. Ancak işe yeniden alınan insanların akıllara şu soru gelecektir; maaş azalırsa kıdem tazminatı azalır mı? İş

İlgili İçerik

GSS Primini Kimler Ödemektedir

 • Çalışmayan ve herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmayan kişiler.
 • Aile bireylerinden anne, baba ve çocuklarından sağlık güvencesi bulunmayanlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi birinden emekli maaşı veya herhangi bir gelir sahibi olmayanlar
 • İşsizim Nasıl Kredi Alırım

  Kredi veren bankalar kredi verecekleri müşterilerini çok iyi araştırırlar. Müşterinin sabit bir geliri varsa örneğin müşteri memursa, kredi alması çok daha kolay olmaktadır. Ancak sabit geliri olmayan esnaf ya da işi olmayan kişiler için bankalardan kredi almak oldukça zordur. Bu durumdaki kişiler işsizim nasıl kredi alırım sorusunun yanını aramaya başlıyorlar. Bazı bankalar çalışmayanlara bazı özel şartlarla kredi verebilmektedir. İşsizlerin kredi isteğini kabul etmek için sundukları bu şart gayrimenkul ipoteğidir. [caption

  İlgili İçerik

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

GSS prim borcu internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden veya e-devlet şifresini kullanarak sorgulama yapabilirler.

GSS Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir mi?

GSS prim borcu toplam 676,5 TL’yi geçmemiş olanlar ve 676,5 TL’nin altında kazancı olduğunu belgeleyen kişiler sağlık hizmetinden yararlanabilmektedirler. Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetlerinden faydalanmak için;

 • En az 30 gün prim ödemiş olmak zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş olması
 • 18 yaş altında bulunan kişiler ailenin sosyal güvencesi olmaması durumunda ise tüm sağlık hizmetinden yararlanabilmektedirler.
 • Öğrenciliği devam eden, anne babanın bakmakla yükümlü olan kişiler ve yetim aylığı alanlar, 20 yaşına kadar, öğrenciliği devam edenler ise 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alırlar.
 • Banka İcrası Olan Temel İhtiyaç Kredisi Alabilir mi

  Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla hükümetin çıkardığı Temel İhtiyaç Destek Kredisi uygulaması kapsamında kamu bankalarından başvurular alınmaya başladı. Bu bağlamda kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları tarafından 6 ay ödemesiz 0.49 Aylık faiz oranları ile 36 aya kadar kredi vermeye başladılar. Banka İcrası Olan

  İlgili İçerik

Genel Sağlık Sigortasına Nasıl Geçilir?

Sitemize gelen sorular arasında yoğun olarak genel sağlık sigortasına nasıl geçilir diye merak edenler oluşturmaktadır. GSS ye geçmek için GGS li olmak isteyen kişinin SGK ya başvurmasının ardından 1 yıl içinde toplam 30 günlük Gss prim ödemesi gerekmektedir. Bu 30 günlük prim ödeme şartı gss ye geçmek isteyen Bağkurluların da şartları arasında yer almaktadır. Diğer şartlardan biri de sağlık hizmet sunucusuna tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler ise 60 günden fazla borcunun bulunmuyor olması şartıdır. Ayrıca gelir testi yaptırdıktan sorna GSS primi ödemekle yükümlü hale gelenler ödedikleri GSS primleriyle sağlık hizmeti alabilirler.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.