• CUMHURIYET ALTINI
  3.125,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2892
  % 0,18
 • € EURO
  10,1126
  % 0,69
 • £ POUND
  11,7568
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  1,2906
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1120
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  461339,519
  % -4,02
 • BIST 100
  1.446,50
  % -0,99

Düğün Altınları Nerede ve Nasıl Bozdurulur?

Düğün Altınları Nerede ve Nasıl Bozdurulur?

Düğünde takılan altınlar, evli çiftler için önemli bir birikim kaynağıdır. Fakat bu altın birikimlerini çeşitli nedenlerle bozdurmak gerekebilir. Bu bazen yatırım amaçlı banka altın hesabı açmak için bazen de acil nakit ihtiyacı nedeniyle olabilir. Peki düğün altınlarını bozdurma işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Düğün altınları nerede bozdurulur? Düğün altınları nasıl bozdurulur?

 

Düğün Altınları Nerede Bozdurulur?

Düğün altınlarını bozdurma sanıldığından daha hassas bir konudur. Bu nedenle düğün altınları nerede bozdurulur sorusunu araştırırken dikkatli davranılmalıdır. Uygun olmayan bir altın bozdurma yöntemi tercih edilirse hem zarar edilebilir hem de olası kazançtan mahrum kalınabilir. Peki düğün altınları nerede bozdurulur, düğünde takılan altınlar en iyi şekilde nasıl bozdurulabilir? Düğün altınlarını bozdurma konusunda iki temel yöntem kullanılabilir; birincisi kuyumculardan bozdurma ikincisi altın günleri takip edilerek bankalardan altın bozdurma. Her iki yöntemin de avantajları olmakla birlikte en ideal yöntemin banka altın günleri döneminde bankalar üzerinden düğün altınlarını bozdurma işlemidir.

Düğün altınlarını bozdurma işlemi

Düğün Altınları Nasıl Bozdurulur?

Düğünde takılan altınlar dahil olmak üzere tüm altın birikimlerini bozdurmaya karar verdiğinizi varsayalım. Peki düğün altınları nasıl bozdurulur? Yukarıda da belirttiğimiz üzere düğün altınlarını bozdurma işlemini, kuyumculardan ya da bankalar üzerinden bozdurabilirsiniz. Gerek kuyumcularda gerekse de bankalarda düğün altınlarını bozdurma işlemi nasıl olur, düğün altınları nasıl bozdurulur, kuyumcuda ya da bankada düğün altınlarını bozdurma arasındaki farklar nelerdir, inceleyelim:

Düğün altınları nerede bozdurulur

Kuyumculardan altın bozdurma: Düğün altınlarını bozdurma konusunda klasik bir yöntem olan kuyumcudan altın bozdurma, bireyler tarafından çokça tercih ediliyor. Nitekim küçük ve orta büyüklükte acil nakit ihtiyacı oluştuğunda kuyumcuya gidilerek çeyrek altın, bilezik gibi takıları bozdurmak mümkün. Fakat özellikle toplu altın bozdurma durumunda çeşitli sıkıntılar oluşabilmektedir. En başta güvenlik açısından riskli olabilir. Bunun yanı sıra kuyumcudan kuyumcuya altın alış-satış fiyatı ve alış-satış fiyat farkı farklı olabilmektedir. Bu nedenle en avantajlı kuyumcuyu araştırmak oldukça zahmetli olabilir. Ek olarak toplu altın bozdurma işleminde birçok kuyumcuda nakit para azlığı durumuyla karşılaşabilir ve altınlarınızı bozduramayabilirsiniz.

Bankalardan altın bozdurma: Düğün altınları nerede bozdurulur sorusuna cevaben bir alternatif de bankalardır. Nitekim kamu bankaları ve özel bankalar tarafından düzenlenen altın toplama günleri aracılığıyla, birikmiş fiziki altınlarınızı bozdurabilirsiniz. Banka altın günleri ile bozduğunuz altınlarınızı ister nakit paraya dönüştürebilir isterseniz de banka altın hesabı açarak bu hesapta değerlendirebilirsiniz. Peki banka altın günlerinde düğün altınları nasıl bozdurulur? Bu konuda süreç çok basit işlemektedir. Öncelikle bankalar tarafından altın toplama günleri takvimi açıklanır. Bu tarihler içerisinde bankalarda bir ekspertiz(altın değerleme uzmanı) bulunur. Bu uzmanlar tarafından fiziki altınlarınız incelenir ve uygun olanlar tartılıp 24 ayar saf altın gramına dönüştürülür. Bundan sonraki süreçte de ister nakit olarak ister banka altın hesabı olarak yatırımınızı değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.