Devlet Yardımları

Doğum Yardımı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

Bazı devlet kurumları tarafından yeni doğum yapan annelere ya da babalara maddi yardımlar yapılmaktadır. Doğum parası ya da doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı olarak bilinen bu ödemeler, yardım yapan kamu kurumunun belirlediği şartlara göre verilmektedir. Bu yazımızda da aşağıda yer alan soruları cevaplandıracağız;

→ doğum yardımı, doğum parası ve çoklu doğum yardımı nedir,

→ hangi kamu kurumları doğum yardımı yapıyor,

→ doğum parası şartları nelerdir, kimlere verilir,

→ doğum parası ne kadar,

→ doğum parası başvurusu nereye, nasıl ve zaman yapılır

Doğum Yardımı ya da Doğum Parası Nedir?

Doğum yardımı ya da doğum parası olarak bilinen ödemeler, yetkili devlet kurumları tarafından gerekli şartları sağlayan ailelere yapılan bir nakdi yardımlardır. Bu ödemeler arasında sadece çoklu doğum yardımı belli bir süreyle verilmektedir. Diğer doğum yardımları sürekli olmayıp bir defaya mahsus verilmektedir.

Doğum Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir?

Şu anda doğum yardımı yapan kurumlar arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı(SYDV) yer almaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı ödemeye doğum yardımı denir. SGK’nın yaptığı ödemeye ise emzirme ödeneği ya da süt parası denmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın yaptığı ödeme ise ikiz veye daha fazla sayıda doğum yapanlara verilen çoklu doğum yardımı ödemesidir.

dogum yardimi bilgileri

Devlet Tarafından Verilen Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası şartları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Her kurum kendi mevzuatına göre gerekli şartları sağlayan bireylere doğum yardımları yapmaktadır. Kurumlara göre doğum parası şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı şartları: Doğum yardımı şartları en kolay olan kurum, Aile Bakanlığı’dır. Bu bakanlığın yaptığı doğum yardımı şartlarına baktığımızda; doğum yapan annenin sağ ve Türk vatandaşı olması ya da yurt dışında yaşayıp mavi kart sahibi olmaları yeterlidir. Ek olarak bu ödeme, 15/05/2015 tarihinden sonraki doğumlar için geçerlidir.

SGK emzirme ödeneği(süt parası) şartları: SGK’da her yeni doğan çocuk için emzirme ödeneği vermektedir. Halk arasında süt parası olarak bilinen bu ödemeyi alabilmek için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

→ Süt parası sadece 4a(işçi) ve 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılara verilmektedir. 4c(emekli sandığı) kapsamında çalışan memurlara SGK süt parası ödenmez. Süt parasında ödeme önceliği annededir. Eğer anne memur ise hiçbir şekilde ödeme yapılmaz. Fakat anne 4a sigortalısı, baba memursa bu durumda diğer şartların sağlanması halinde anneye ödeme yapılır. Ek olarak anne çalışmıyorsa fakat baba 4a ya da 4b kapsamında sigortalıysa diğer şartların sağlanması halinde emzirme ödeneği babaya verilir.

→ Doğum tarihinden itibaren geriye dönük son bir yıl içinde 120 gün sigorta primi bulunmalı. Eğer ki işten çıkış sonrası doğum gerçekleştiyse geriye dönük son 15 aya bakılır.

→ Sigortalı kişi bağkurlu ise en fazla son iki aya ait borcu olmalı. Daha fazla borcu olanlara emzirme ödeneği verilmez.

[ilgiliMakale icerik_id=”648″]

Sosyal Yardımlaşma Vakfı çoklu doğum yardımı şartları: Çoklu doğum yardımı olarak Aile Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sosyal destek projesi; ikiz ve üçüz gibi çoğul doğum yapan ve maddi açıdan zorluk yaşayan ailelere belirli süre maddi destek sağlamayı amaçlamaktadır. Çoklu doğum yardımı şartları şu şekildedir;

Çoklu doğum parası; hane içinde kişi başına düşen geliri, net asgari ücretin 1/3(üçte birinden)’ünden az olan ailelere verilmektedir. Yani evdeki kişi başına düşen gelir 483 lirayı aşmıyorsa başvuru yapılabilir.

→ Çoklu doğum parası, 0-24 aylık bebekleri kapsar ve çocuklar 2 yaşını doldurana kadar bu ödeme her ay yapılır.

→ Bunlara ek olarak çoklu doğum yardımının alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi‘nde yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması gerekmektedir.

Kurumların Verdiği Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Doğum yardımı ödemesi kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Ödeme miktarlarından bahsedecek olursak;

Aile Bakanlığı doğum parası miktarları:

→ 1. çocuk için 300 lira

→ 2. çocuk için 400 lira

→ 3. çocuk için 600 lira şeklindedir.

SGK süt parası miktarları:

→ Her yeni doğan çocuk için 2019 itibariyle 180 liradır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı çoklu doğum parası miktarları:

→ Çocuk başına her ay 150 lira ödeme yapılır. İkiz doğumlarda aylık 300 lira, üçüzlerde 450 lira şeklinde çocuk 2 yaşını bitirene kadar devam eder.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye, Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Aile Bakanlığı’nın verdiği doğum yardımı başvurusu; ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne yapılmalıdır. SGK süt parası başvurusu için ise herhangi bir dilekçeye, başvuruya gerek yoktur. Nitekim doğum sonrasında ilgili hastane tarafından doğum raporu, online sistemden bilgisayara yüklenmektedir. Sizin yapmanız gereken tek şey, iş yerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ni arayarak emzirme ödeneği durumu hakkında bilgi almaktır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı çoklu doğum yardımı başvurusu için ise bağlı olduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gitmeniz gerekir.

Etiketler

Hasan Benli

Kredi bak sitesi editörü, kredi uzmanı. Uzun yıllardır bankacı. 2 çocuk babası yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı