• CUMHURIYET ALTINI
  3.228,00
  % 0,78
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1546
  % 0,84
 • € EURO
  9,6379
  % 0,86
 • £ POUND
  10,6261
  % 0,80
 • ¥ YUAN
  1,2146
  % 0,81
 • РУБ RUBLE
  0,1066
  % 0,65
 • BITCOIN
  107059,739
  % 2,28
 • BIST 100
  1.140,59
  % -0,34

Çocuk Parası Nedir, Kimler Çocuk Yardım Parası Alabilir?

Çocuk Parası Nedir, Kimler Çocuk Yardım Parası Alabilir?

Ekonomik şartların zorlaşmasıyla birlikte belediye ve diğer kamu kurumları tarafından yapılan sosyal yardımlar ve parasal destekler, vatandaşlar tarafından daha dikkatli takip edilmeye başlandı. Bu yardımlar arasında en çok talep görenlerden biri ise çocuk yardım parası olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yeni çocuğu olanlar, ortaya çıkan toplu masrafları karşılamak adına çocuk yardım parası veren kurumlar konusunda yoğun araştırmalar yapıyor. Bu yazımızda da çocuk parası nedir, çocuk parası veren yerler ve kurumlar nelerdir, kimler çocuk yardım parası alabilir sorularını cevaplandıracağız. Çocuk parası ne kadar 2019 itibariyle ve çocuk yardım parası sorgulama nasıl yapılır, bu soruların cevapları da yazımızda yer almaktadır.

 

Çocuk Parası, Çocuk Yardım Parası Nedir?

Çocuk parası, çocuk yardım parası, doğum yardımı gibi isimlerle anılan bu ödemeler esasında kurumlara göre değişik isimlerle ve farklı tutardaki paralarla ödenmektedir. Şu an itibariyle yeni doğumlarda çocuk parası veren yerler 2019 itibariyle; Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı olarak sıralanabilir. Şimdi bu kurumları; ödedikleri çocuk yardım parası 2019 miktarı ve çocuk parası şartları kapsamında inceleyelim.

 

SGK-SSK Çocuk Parası Hakkında Bilgiler

SGK-SSK çocuk parası, her yeni doğan çocuk için mevzuatta yer alan şartları sağlaması halinde öncelik anne olmak üzere anne ve/veya babaya verilen ödemedir. Halk arasında süt parası olarak da bilinen bu ödeme, kanunda emzirme ödeneği olarak geçmektedir. Peki sgk-ssk çocuk parası ne kadar 2019 itibariyle? Eğer ki şartları taşıyorsanız sgk çocuk yardım parası 2019 itibariyle her bir doğum için 180 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme sadece bir defaya mahsus verilmektedir. Peki SGK çocuk parası hangi bankaya yatar? Bu ödeme standart olarak PTT üzerinden ödenmektedir. Ama daha önceden SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa çocuk yardımı ödemeniz banka hesabınıza gönderilir. Peki sgk-ssk çocuk parası şartları nelerdir? SGK çocuk yardım parası alabilmek için;

→ Anne veya baba ssk ya da bağkur kapsamında sigortalı olmalı.(anne devlet memuru için hiçbir şekilde ödeme alamaz)

→ Çocuk doğum tarihinden geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primi yatırılmış olmalı.

→ Eğer bağkur kapsamında sigortalı iseniz 2 aydan fazla bağkur prim borcu olmamalı.

→ Doğum canlı olarak gerçekleşmiş olmalı.

SGK çocuk yardımı başvurusu için herhangi bir belgeye gerek yoktur. Doğum raporunun hastane tarafından sisteme yüklenmesi yeterlidir. Gerekli şartları sağlıyorsanız SGK tarafından çocuk yardım parası ödemeniz yapılır.

 

SGK-SGK Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK çocuk yardım parası sorgulama 2019 itibariyle aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu yöntemler sayesinde çocuk yardım parası yattı mı, ne zaman yatar, hangi bankaya yatar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz;

E-devlet’e giriş yaparak çocuk parası sorgulama

♦ PTT’ye giderek çocuk yardım parası sorgulama

♦ Alo 170 SGK Hattını arayarak sorgulama

♦ SGK Müdürlüklerini arayarak ya da bizzat SGK’ya giderek sorgulama

Not: Bu sorgulama yöntemlerini kullanırken ilgili kişilere “SGK emzirme ödeneği ya da süt parası” şeklinde belirtin.

 

Aile Bakanlığı Çocuk Yardım Parası Hakkında Bilgiler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da çocuk parası yardımı yapan devlet kurumları arasında yer alır. Aile Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardım parası, şartları en kolay yardımlardan birisidir. Doğum yardımı olarak bilinen bu ödeme bir defaya mahsus verilmektedir. Aile Bakanlığı çocuk yardım parası 2019 itibariyle, çocuk sayısına göre değişmekle birlikte; birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak verilmektedir. Aile Bakanlığı çocuk yardım parası 2019 yılı itibariyle aşağıdaki şartları taşıyan herkese verilmektedir;

Aile Bakanlığı doğum yardımı sadece anneye verilmektedir. Bu nedenle doğum yapan annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekir. Yurt dışında yaşayıp mavi kart sahibi olan vatandaşlara da diğer şartları sağlamaları halinde doğum yardımı ödemesi yapılabilmektedir.

♦ Aile Bakanlığı’nın verdiği doğum yardımı; 15/05/2015 tarihinden sonra sağ olarak doğan çocuklar için verilmektedir.

Not: Bu sorgulama yöntemlerini kullanırken ilgili kişilere “SGK emzirme ödeneği ya da süt parası” şeklinde belirtin.

 

Aile Bakanlığı Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile Bakanlığı çocuk yardım parası sorgulama işlemini üç şekilde yapabilirsiniz; ilk olarak başvuru yaptığınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz. İkinci olarak PTT şubelerine giderek adınıza ödeme yapılmış mı sorabilirsiniz. Son olarak internetten e-devlete girerek doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ekranında işlemlerinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

 

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Çocuk Parası Hakkında Bilgiler

2018 yılı sonlarına doğru yapılan bir düzenleme ile maddi durumu yetersiz olan ailelere ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yapmaları halinde ödeme yapılması kararlaştırılmıştır. Genelde ikiz çocuk parası olarak bilinen bu ödeme, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilmektedir. Başvurular da bu kuruma yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma çocuk yardım parası 2019 itibabariyle her çocuk için aylık 150 lira olacak şekilde 2 yaşına kadar her ay verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı çocuk parası ödemeleri PTT üzerinden yapılmaktadır.

 

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen bu ödeme, PTT’den alınmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen çocuk yardımı sorgulamasını, başvuru yaptığınız vakfı arayarak takip edebilirsiniz. Ek olarak internetten e-devlete giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama ekranından da sorgulama yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.