Borsa

Beyaz altın ve sarı altın arasındaki farklar

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar
Beyaz altın, altının işlenirken içerisine çinko karıştırılması ile elde edilir. Sarı altın, içerisine çinko değil nikel ve bakır karıştırılarak elde edilir. İçerisinde bulunan doğal rengi nedeni ile çinko karıştırılmış olan alaşım sayesinde sarımsı bir parıltı elde edilir. Bu nedenle de beyaz altın takı haline getirildikten sonra tekrardan bir kaplama yapılır. Kaplama işlemine rodaj ismi verilir. Yapılan bu rodaj işlemi sarı ve beyaz altın olarak ayrılmasına yardımcı olan temel farklar arasında yer alır.

beyaz altın ve sarı altın arasındaki farklar
beyaz altın ve sarı altın arasındaki farklar

Sarı Altın ile Beyaz Altının Değeri Aynı Mıdır?
Sarı altın ile beyaz altının değeri birbiri ile aynıdır. Aralarında herhangi bir fark bulunmaz. Aralarındaki fark değerlerinden değil içerdikleri maddelerden kaynaklanır. Sarı altın saftır. Ancak beyaz altın rodyum, gümüş ve çinko bulundurur. İçerisinde barındırdığı yabancı maddeler beyaz altının değerinde herhangi bir düşüşe neden olmaz. Aynı zaman da altın içerisinde yabancı maddelerin kullanılması gereklidir. Bu nedenle de altın daha yumuşak bir hal alır. Bu sayede şekillenmesi daha da kolaylaşır. İçerisine katılan katkı maddeleri sayesinde altın ayarında bir değişiklik meydana gelir.

Beyaz Altın Mı Yoksa Sarı Altın Mı Tercih Edilmelidir?
Dayanıklılık açısından bakıldığı zaman beyaz altın sarı altına oranla çok daha dayanıklıdır. Aynı zaman da beyaz altın daha uzun ömürlü bir kullanım imkânına sahiptir. Sarı altına oranla beyaz altın çizilmelere karşıda çok daha dayanıklıdır. Beyaz altın aynı zaman da pırlantaya benzemesi nedeni ile de daha fazla tercih edilen bir altın türüdür. Yüzükler de tercih genellikle sarı altından yana olur. Aralarında herhangi bir değer farkı olmasa da her iki altın türünün de kendine göre bazı avantajları vardır.

Etiketler

Hasan Benli

Kredi bak sitesi editörü, kredi uzmanı. Uzun yıllardır bankacı. 2 çocuk babası yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı