• CUMHURIYET ALTINI
  16.760,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar Nelerdir

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar Nelerdir

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar

Beyaz altın, altının işlenirken içerisine çinko karıştırılması ile elde edilir. Sarı altın, içerisine çinko değil nikel ve bakır karıştırılarak elde edilir. İçerisinde bulunan doğal rengi nedeni ile çinko karıştırılmış olan alaşım sayesinde sarımsı bir parıltı elde edilir. Bu nedenle de beyaz altın takı haline getirildikten sonra tekrardan bir kaplama yapılır. Kaplama işlemine rodaj ismi verilir. Yapılan bu rodaj işlemi sarı ve beyaz altın olarak ayrılmasına yardımcı olan temel farklar arasında yer alır.

 

Sarı Altın ile Beyaz Altının Değeri Aynı Mıdır?

Sarı altın ile beyaz altının değeri birbiri ile aynıdır. Aralarında herhangi bir fark bulunmaz. Aralarındaki fark değerlerinden değil içerdikleri maddelerden kaynaklanır. Sarı altın saftır. Ancak beyaz altın rodyum, gümüş ve çinko bulundurur. İçerisinde barındırdığı yabancı maddeler beyaz altının değerinde herhangi bir düşüşe neden olmaz. Aynı zaman da altın içerisinde yabancı maddelerin kullanılması gereklidir. Bu nedenle de altın daha yumuşak bir hal alır. Bu sayede şekillenmesi daha da kolaylaşır. İçerisine katılan katkı maddeleri sayesinde altın ayarında bir değişiklik meydana gelir.

Altın mı Almak Karlı Dolar mı ?

Altın Mı Almak Karlı Dolar Mı? Günümüzde dolar ve altının beklenin üstünde yükselmesi nedeni ile insanların gözü yatırım yapmaya odaklandı. Birkaç senedir konuşulan yatırım oranları dolayısıyla en popüler yatırım konularından biri hale gelen bu durum gerekli araştırma yapılması gereken bir olaydır. Her kişinin daha fazla para kazanmak için çeşitli şekillerde denediği yatırımlar şu an en fazla altın ve dolar üzerine yapılıyor. 

İlgili İçerik

Beyaz Altın Mı Yoksa Sarı Altın Mı Tercih Edilmelidir?

Dayanıklılık açısından bakıldığı zaman beyaz altın sarı altına oranla çok daha dayanıklıdır. Aynı zaman da beyaz altın daha uzun ömürlü bir kullanım imkânına sahiptir. Sarı altına oranla beyaz altın çizilmelere karşıda çok daha dayanıklıdır. Beyaz altın aynı zaman da pırlantaya benzemesi nedeni ile de daha fazla tercih edilen bir altın türüdür. Yüzükler de tercih genellikle sarı altından yana olur. Aralarında herhangi bir değer farkı olmasa da her iki altın türünün de kendine göre bazı avantajları vardır. Takı amaçlı kullanılacaksa beyaz altın tercih etek biraz daha mantıklı gibi görünmekle beraber beyaz altın satılırken çok değer kaybetmektedir.

Öte yandan yatırım amaçlı kullanılacaksa sarı altın tercih etmek daha mantıklıdır. Yatırım amaçlı sarı altın tercih edecekler için de daha önce hazırladığımız değer kaybetmeyen bilezik modelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Değer Kaybetmeyen Bilezik Modelleri Hangileridir?

En çok kullanılan altın takılara bakıldığında bileziklerin önemli bir yer tuttuğunu görmekteyiz. Nitekim düğünde takılan altınlar ya da kişisel takı kullanımları incelendiğinde bilezik modelleri çokça tercih edilmektedir. Fakat konuyu altın yatırımı çerçevesinde düşününce değer kaybetmeyen bilezik modelleri öne çıkmaktadır. Bu yazımızda da değer kaybetmeyen bilezik modelleri nelerdir, 22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri nelerdir, işçiliği olmayan bilezik modelleri neden tercih edilir gibi soruların cevaplarını inceleyeceğiz.   Değer Kaybetmeyen

İlgili İçerik

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort