• CUMHURIYET ALTINI
  2.978,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6604
  % 0,43
 • € EURO
  8,9115
  % 0,04
 • £ POUND
  9,7897
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  1,1165
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0990
  % -0,19
 • BITCOIN
  81500,661
  % -0,46
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41

Annelere erken emeklilik müjdesi

Annelere erken emeklilik müjdesi

Annelere Erken Emeklilik Müjdesi
Anneler açısından çok önemli avantajları kapsayan konu birçok kadına emeklilik kapılarını açtı. Doğum yaptıktan sonra zorunlu olarak çalışmaya ara veren anneler çalışamadıkları yılları çalışmış gibi saydırma hakkı elde ederek erken emeklilik hakkını kazandılar. Doğum başına 720 gün gibi çok önemli avantaj sağlanması kadınların yüzünü güldürdü.

annelere erken emeklilik müjdesi

annelere erken emeklilik müjdesi

Doğum Borçlanmasının Yapılabilmesi İçin Gerekli Şartlar
Birçok kadın doğum yaptıktan sonra bebeklerini kendileri büyütmek zorunda kaldığından, çok önemli mağduriyet yaşamışlardır. Yeni yasa ile bu mağduriyet ortadan kaldırılmış bulunmaktadır. 2014 yılında çıkan yasa ile doğumdan dolayı çalışma hayatına ara vermiş kadınları emekliliklerini hızlandırdı. Her çocuk için 2 yıl çalışmamış ise bu süre düşürülüyor. BAĞ-KUR kapsamında çalışmış ve ara vermiş kadınlar, doğum borçlanması yaptırmak için BAĞ-KUR dosyası hangi müdürlükte tescil edilmiş ise o kuruma başvurmaları gerekmektedir. SSK kapsamında doğum yaparak ara veren kadınlar ise, çalışırken hangi sosyal güvenlik merkezinde kayıtlı ise o merkeze müracaat etmeleri gerekmektedir. Emekli sandığına bağlı memur kadınlar ise, Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.

Başvuru Aşamasında Bulundurulacak Evraklar
Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmış tüm, BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı çalışanları kadın doğum sigorta borçlanması dilekçesi ile kimlik fotokopileri ile başvuruda bulunabileceklerdir.

Doğum Borçlanması Kaç Çocuk İçin Geçerlidir?
Doğum borçlanma gün sayısı maksimum 2160 güne kadar yapılabilmektedir. Bu sayı da 3 çocuğa kadar borçlanmayı mümkün kılmaktadır. Doğum borçlanmasında, işe başlama tarihi temel alınarak, prim için fazladan çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırmış bulunuyor. Doğum Borçlanmasının Yapılabilmesi için, kadının doğumdan önce mutlaka çalışmış olması ve doğum yaptıktan sonra hiçbir koşulda prim yatırılmamış olması gerekmektedir. Borçlanmanın yapılabilmesi için, borçlanma tarihini kapsayan yıllarda doğan çocuğun hayatta olması da gerekli şartlar içinde bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.