• CUMHURIYET ALTINI
  3.247,50
  % 1,50
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1681
  % 1,02
 • € EURO
  9,6674
  % 1,17
 • £ POUND
  10,6811
  % 1,33
 • ¥ YUAN
  1,2214
  % 1,38
 • РУБ RUBLE
  0,1061
  % 0,09
 • BITCOIN
  111056,317
  % 6,43
 • BIST 100
  1.152,63
  % 0,72

Altını Satmak İçin Kritik Eşik Neresidir

Altını Satmak İçin Kritik Eşik Neresidir

Küresel piyasalardaki altın fiyatlarının dalgalanması  sonucunda bugünlerde altın fiyatları biraz yüksek seyretmektedir. Bu fiyat yükselmelerinin ardından yatırımcıların gözünde altın satmak için kritik eşik nedir sorusu yanıt aramaktadır.

Altını Satmak İçin Kritik Eşik Neresidir

Altını Satmak İçin Kritik Eşik Neresidir

Altında meydana gelen sert yükselişin ardından  altın fiyatları biraz sakinleşme dönemine girmiş oldu. Ancak bu trende rağmen hala fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Gelen satışlar bu aşamada kâr satışı ve düzeltme boyutunda. Son Avrupa Merkez Bankası toplantısının ardından politika değişimi ve dolar ile Euro’nun değerinde fazlaca bir dalgalanma olmayınca altın da sakin seyrini korudu.

Altını Satmak İçin Kritik Eşik Neresidir

Altın satmak için kritik eşik pandemide artan vaka sayıları, aşı çalışmalarında henüz güven sağlayıcı noktaya ulaşılamaması veya bunun zaman alacak olması, dozu artıp azalmakla birlikte ABD-Çin gerginliğinin gündemdeki yerini koruması, Brexit konusu ‘güvenli liman’ ihtiyacını destekleyen gelişmeler. Ayrıca kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri, düşük faiz ve bol likidite ortamının sürecek olmasını dikkate aldığımızda, altındaki gerilemeyi düzeltme veya dinlenme süreci olarak görmek yerinde olacak. Ancak ons dolar fiyatının 1.900 seviyesinin altına gelme durumu söz konusu olursa ayrıca değerlendirmek gerekecek.

Peki Dolar Ne Durumda?

 

Altın fiyatların meydana gelen bu değişikliklerin ardından altın satmak için kritik eşiği merak eden yatırımcılar bir yandan da altını sattık tan sonra borsa veya dolara yatırım yapmayı planlamaktadırlar. Dolar/TL kurunda çıkış hareketi korunmakla birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görüldü. İlk destekler 7.43-7.40 seviyelerinde. Kısa dönem için önem kazanan bu seviyenin altında verilecek sonraki destek noktası 7.30 olarak görülüyor. İlk direnç ise 7.50-7.52 seviyelerinde. Kısa dönem için bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 7.52 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 7.60-7.65 seviyelerinde bulunuyor. Teknik göstergelerde yorgunluk emareleri görülmekle birlikte 7.52 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

 

Borsa Nasıl Gidiyor?

Borsada kâr satışları destek seviyelerinde tepki alımlarıyla karşılaştı. İlk destek noktaları 1.093-1.085 seviyelerinde görülürken sonraki destek seviyesi 1.064 olarak görülüyor. İlk direnç 1.113 ve 1.141 seviyelerinde. 1.141 daha önemli. Çıkışın devamı için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Sonraki direnç 1.170-1.180 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımları görülebilir. Ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

 

IMF Başkanı Kristaline Georgeiva, salgınının neden olduğu global ekonomik krizin sona ermekten uzak olduğu, krizden toparlanmanın devam ettiği ancak daha fazla çabaya ihtiyaç olacağını görüşünde. Fakat en radikal tavır ABD Başkanı Trump’tan geldi. Trump “Koronavirüs nedeniyle ülke ekonomisi bir kez daha durdurulmayacak” açıklamasıyla tartışmalara noktayı koydu denebilir. Bilemiyoruz ama bu açıklamada biraz da kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin de payı var mı? Akla bu olasılık da gelmiyor değil.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.