• CUMHURIYET ALTINI
  12.722,00
  % 2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9208
  % 0,08
 • € EURO
  31,4850
  % -0,10
 • £ POUND
  36,7790
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,0533
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3172
  % -1,29
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

600 Bin Dolarlık Bitcoini Sahte uygulamaya Kaptırdı

600 Bin Dolarlık Bitcoini Sahte uygulamaya Kaptırdı

İphone ait Apple’ın uygulama platformu olan App Store üzerinde yer alan bir kripto para uygulamasının, iOS kullanıcısından 600 bin dolar değerinde Bitcoin çaldığı ay çıktı. Haber göre kripto para sahibi Phillipe Christodoulou, İOS platformuan ait olan App Store’daki bir dolandırıcılık uygulamasına kurban gitti ve neredeyse tüm birikimlerini sahte kripto cüzdan uygulamasına kaptırdı.

Christodoulou, Bitcoin bakiyesini telefonla kontrol etmek için mobil Trezor uygulaması aramak adına App Store’a girdi. Trezor’un şu anda bir iOS uygulaması sunmadığının farkında olmayan Christodoulou, beş yıldıza yakın puanı olan sahte Trezor uygulaması indirdi. Christodoulou, seed verisini girdikten sonra 17,1 BTC’lik birikiminin çalındığını söyledi.Christodoulou, uygulama satışlarında yüzde 15 ila 30 komisyon alan Apple’ın bu durumdan sorumlu tutulması gerektiğini savundu. “Onlara olan güvenime ihanet ettiler. Apple bundan paçayı sıyıramayacak” ifadelerini kullandı.

Washington Post’a göre Christodoulou, Federal Soruşturma Bürosu’na da bir rapor sundu.Trezor’dan gelen bildirimin ardından Apple, sahte Trezor uygulamasını birkaç kez kaldırdı, ancak günler sonra App Store’da görünmeye devam etti.Kripto para topluluğu, yaşanan olay nedeniyle Apple’ın suçlanıp suçlanmayacağı konusunda fikir ayrılığına düşmüş durumda. Kripto para yatırımcısı Scott Melker, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bu lanet olası bir kabus. ‘Küratörlü ve güvenli’ Apple App Store’da sahte bir Trezor uygulaması tarafından dolandırıldı” sözlerine yer verdi. Kripto para saklama platformu Casa’nın kurucu ortağı Jameson Lopp, “Yazılımın içine seed verilerini girmeyi bırakın. Bunları yalnızca özel Bitcoin donanım cihazlarına girin” dedi.Sahte kripto para cüzdanı ve ticaret uygulamaları daha önce de App Store’da göründü. Birleşik Krallık merkezli kripto istihbarat şirketi Coinfirm, beş kişinin kripto paralarının iOS’taki sahte bir Trezor uygulaması tarafından çalındığını ve toplam kayıpların 1,6 milyon dolara ulaştığını söyledi.Trezor sözcüsü Kristyna Mazankova, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, firmanın yıllardır hileli uygulamalara karşı mücadele ettiğini söyledi. Trezor’un 2021’de Apple’a üç sahte Trezor uygulamasını bildirdiğini belirterek, “2019 ortasından beri kimlik avı sitelerini ve uygulamalarını bildirme konusunda bir süreç yaşadık” dedi.Mazankova, “Uygulamaların kaldırılması günler sürüyor ve ne Apple’dan ne de Google’dan hiçbir yanıt alamıyoruz. Bu nedenle uygulamaların tam olarak ne kadar süreyle açık olduğunu ve kaç kişinin kandırıldığını bilmek bizim için zor” dedi. Trezor, 2021’in dördüncü çeyreğinde iOS için bir mobil uygulama sunmayı planlıyor.Apple, Cointelegraph’ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kredi Kartı Gibiydin
izmir escort