• CUMHURIYET ALTINI
  3.026,70
  % -0,92
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6359
  % 1,03
 • € EURO
  8,9685
  % 0,00
 • £ POUND
  9,7694
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  1,1212
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 0,01
 • BITCOIN
  79302,710
  % -3,59
 • BIST 100
  1.087,03
  % -2,24

2020 Yılında Tapu Harç Tutarları Ne Kadar Oldu

2020 Yılında Tapu Harç Tutarları Ne Kadar Oldu

Tapu harcı yani diğer adıyla tapu masrafı 2019 yılın için, satılığa çıkarılan herhangi bir gayrimenkulün tapuda belirlenmiş gerçek bedelinin, %4’nün alan ve satan tarafından ödenmesidir. Bu bedel mülk alınırken tapu ve kadastro müdürlüklerine ödenmektedir. Aynı bedel 2020 yılı için ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ev alım satım işlemlerinde gayrimenkul bedelinin binde 20 oranında belirlenmiştir.

2020 Yılında Tapu Harç Tutarları Ne Kadar

2020 Yılında Tapu Harç Tutarları Ne Kadar

Tapu Harcının Hesaplanması

2020 yılı tapu harcı oranı satışı yapılacak olan gayrimenkulün, rayiç bedelinin satış tutarı üzerinden hesaplanır. Bu bedel gayrimenkulü satan ve satın alan tarafından ödenir. Gayrimenkul satış veya alış yapan kişiler tapu harç masrafının yanı sıra, bir de döner sermaye ve hizmet bedeli adı altında 2 bedel daha öderler. Bu bedel sabit bir bedeldir ve 2020 yılı için belirlenmiş döner sermaye bedeli 128,00 TL hizmet bedeli ise 17.50 TL olarak belirlenmiştir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

2020 Yılı İçin Tapu Harcı Ne Kadar Oldu

Gayrimenkulün tapuda devredilirken hem gayrimenkul alıcısı ve hem de satıcısı tarafından ödenmesi gereken tapu harcı miktarı tüm gayrimenkulün yüzde 2 oranında tahsil edilecektir. Tapu bedelinde 2019 yılı için yapılan indirim kampanyasının sonlanmasından sonra 2020 yılı içinde ev alanlar tapu işlemleri sırasında devir işleminde gayrimenkulün yüzde 20 olarak ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Tapu Harcının Hesaplanması

Tapu Harcının Hesaplanması

 

En Uygun 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte en fazla 36 ay olan ihtiyaç kredisi vade sayısı 60 aya çıkarıldı. Yapılan değişiklik sonrası bireysel tüketiciler 48 ve 60 ay vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisi kullanabilecek. İhtiyaç kredisi vade sayısının 60 aya çıkarılması sonucunda aynı miktardaki kredi için ödenen aylık taksit tutarları daha az olacak. Bu sayede daha ödenebilir bir seviyede aylık taksitlendirme yapılabilecek. Peki

İlgili İçerik

Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesi Ceza Kapsamındadır

Bazı iyi niyetli olmayan kişiler satıcı/alıcı tapu harcı bedelini düşük ödemek için, gayrimenkulün gerçek değerini tapuda düşük göstererek yasal olmayan, az miktarda tapu harcı öderler. Tapuda gayrimenkulün fiyatının düşük gösterilmesi, hem tapu harcı miktarını düşürmekte,  hem de emlak vergisinin de emlak beyannamesinde düşük gösterilmesine sebep olmaktadır. Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığı geçmişte çok yapılan bu usulsüzlükleri yakından takip etmektedir. Yasa dışı işlem yapılan taşınmazlar hakkında işlem yaparak geriye dönük ciddi oranda cezalar kesmektedir. Bu nedenle çıkarılan yeni yasada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, taşınmaz değerleme sistemi adı altında denetleme yapılmaya başlanmıştır. Taşınmaz malların satışı durumunda, taşınmazın değeri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının eksperleri tarafından tespit edilip, gayrimenkulün gerçek bedeli üzerinden bir rayiç belirlemektedirler.

2020 Yılı İçin Tapu Harcı Ne Kadar Oldu

2020 Yılı İçin Tapu Harcı Ne Kadar Oldu

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

Tapu harcı,  satışı yapılacak gayrimenkulün bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüklerinin anlaşmalı bankalarına yapılmaktadır. Tapu müdürlüklerine bildirilen cep telefonlarına gelen SMS de belirtilen, anlaşmalı bankalara, tapu harcı, damga vergisi ve döner sermaye bedeli yatırılmaktadır. Genellikle tapu harcının ödenmesi için Ziraat Bankası tercih edilmektedir. Ayrıca ziraat bankası atmlerinden de tapu harcı ödemeleri yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.